Richard Petráš bude reprezentovať na svetovej zimnej univerziáde

V záverečnej nominácii reprezentačného výberu Slovenska na Svetovú zimnú univerziádu 2023 v americkom stredisku zimných športov Lake Placid v štáte New York je aj hráč Modrých krídiel Slovan Richard Petráš.

Tridsiaty ročník univerzitných športových hier sa bude konať v termíne 12. - 22.1. 2023 v Lake Placid, štát New York. Patronát nad celou akciou drží Fédération Internationale du Sport Universitaire (FISU), ktorá zastrešuje športové akcie atlétov - študentov vo veku od 17 do 25 rokov.

Univerzitné hry sa konajú každé dva roky, tie plánované na rok 2021 (Švajčiarsko) však zhatila koronavírusová pandémia. Systém s dvojročnou periodicitou však ostal zachovaný a podujatie teda pokračuje v roku 2023 v Lake Placid a v roku 2025 v Turíne.

V programe hier je dohromady 12 športov a 84 medailových eventov. Ako úplne prvý začne turnaj hokejistov; prvé zápasy sa odohrajú už dnes 11. januára, čiže deň pred otváracím ceremoniálom. Ostatné disciplíny sa pridajú od piatku 13.1. V záverečný deň celej akcie (nedeľa 22. januára) sa bude dohrávať hokejový turnaj a spoznáme aj posledných medailistov v bežeckom lyžovaní.

Nominácia hokejistov Slovenska

Na hokejový turnaj v rámci Svetovej zimnej univerziády mohli byť nominovaní iba hokejisti - študenti univerzít a vysokých škôl (prípadne absolventi v rokoch 2022 a 2023) narodení medzi 1.1. 1998 a 31.12. 2005.

• Hokej (muži): Matúš Zemko, Richard Petráš, Matej Jacko, Andrej Kiss, Ján Marcinko, Alex Novota, Juraj Beržinec, Miroslav Novota, Samuel Záhradník, Denis Bakala, Samuel Socha, Lukáš Urbánek, David Hílek, Tomáš Balát, Peter Šandor, Michal Vojvoda, Martin Šeliga, Oliver Giertl, Martin Magdolen, Jakub Slivka, Marko Ragan, Samuel Vyletelka, Adam Stacho
  • Hokej (ženy): Lucia Ištocyová, Tatiana Korenková, Lívia Kúbeková, Sofia Vysokajová, Natália Dzurillová, Romana Halušková, Kristína Šimnová, Andrea Rišianová, Alexandra Čorňáková, Laura Šuliková, Diana Fortunová, Laura Lacková, Dominika Sedláková, Adriána Štofanková, Annamária Suráková, Alexandra Mendrejová, Nikola Nemčeková, Alžbeta Šulíková, Michaela Hana Hajniková, Ema Záňová, Lucia Halušková, Anamária Lodňáková, Martina Simone Bednárik

Okrem Richarda Petráša, hráča Modrých krídiel Slovan a syna dlhoročného technického manažéra HC SLOVAN Bratislava Samuela Petráša, sú v nominácii aj hráči, ktorí prešli mládežníckymi kategóriami Slovana - Michal Vojvoda a Peter Šandor. Mužskú časť turnaja tvorí 12 mužstiev rozdelených do dvoch šesťčlenných skupín. Do play-off postúpia prví dvaja z každej skupiny. Na súpiskách musí byť minimálne 15 až 20 hráčov a 2 alebo maximálne 3 gólmani. Otvárací zápas celého programu obstará derby Slovensko - Maďarsko. Naši hokejisti obhajujú strieborné medaily z posledných univerzitných hier v roku 2019.