Štartujú MS do 18 rokov, v tíme Slovenska aj štyria hráči Slovana

Naši reprezentanti sa na úvod šampionátu stretnú vo štvrtok 25. apríla už o 13:00 h s favorizovaným tímom USA.

Ďalej vyzvú Lotyšov (26. apríla), Fínov (28. apríla) a Nórov (30. apríla). Najlepšie štyri tímy z oboch základných skupín postúpia do štvrťfinále, družstvá na piatej pozícii čaká boj o záchranu.

V kádri hlavného trénera Martina Dendisa sú po poslednom cute aj štyri kmeňoví hráči HC SLOVAN Bratislava. Jednotkou v bránke by mal byť Martin Haronik (2006). V tejto sezóne nastupoval v projekte Slovensko U18 v druhej najvyššej seniorskej súťaži Tipos SHL, ako aj v juniorskej lige, kde spolu odohral 19 zápasov. Ďalších 11 už pridal v drese juniorky Slovana, resp. za B tím Modré krídla Slovan. Martin Haronik figuruje v preddraftových rebríčkoch NHL na 6. mieste spomedzi európskych brankárov a v prípade, že mu vyjdú majstrovstvá sveta, má reálnu šancu byť draftovaný niektorým z klubov NHL.

V obrane má Slovan dvojnásobné zastúpenie. Andrej Fabuš (2006) odohral v tejto sezóne 36 zápasov za slovenskú osemnástku, ďalších päť pridal za belasú juniorku a v závere sezóny ešte stihol osem za Modré krídla Slovan, vrátane playoff. Aj jeho meno figuruje v preddraftovom rebríčku NHL, a to na 131. mieste medzi európskymi korčuliarmi.

Aj Fabian Andrej Ličko (2006) vystriedal v sezóne tri rôzne tímy, najviac zápasov (26) odohral v juniorke Slovana, odkiaľ sa prepracoval do Modrých krídiel (14 zápasov) a desať odohral aj za reprezentáciu Slovensko U18.

Posledným štvrtým Slovanistom na šampionáte vo Fínsku bude útočník Miroslav Šatan (2006). Syn slávneho otca je dokonca najvyššie postaveným Slovákom v rebríčku medzinárodných korčuliarov (okrem zámorských hráčov) na 50. mieste pred tohtoročným draftom NHL a aj v jeho prípade platí, že ak zaujme na MS do 18 rokov, bude mať v júni reálne šance na draft. Jeho kariéra by sa však v nasledujúcich sezónach mala uberať v univerzitnej súťaži NCAA. Šatan junior v sezóne nastupoval najmä za slovanistickú juniorku (26 zápasov), ďalších 10 pridal v drese projektu Joj Šport Slovensko U18.

 

 


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar