Traja Slovanisti so šancou na MS 18

Slovenskú hokejovú reprezentáciu do 18 rokov čaká posledný týždeň prípravy na majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie vo Fínsku.

Foto: SZĽH / Tomáš Lengyel

V kádri hlavného trénera Martina Dendisa aktuálne figuruje 29 hokejistov, z toho traja brankári, desiati obrancovia a šestnásti útočníci. Pred sobotňajším odletom na svetový šampionát však ešte dôjde k zúženiu súpisky o štyri mená.

Veľkú šancu pozrieť sa v najcennejšom drese na svetový šampionát majú aj traja kmeňoví hráči HC SLOVAN Bratislava - brankár Martin Haronik, obranca Andrej Fabuš a útočník Miroslav Šatan. Všetci traja navyše figurujú aj v oficiálnych preddraftových rebríčkoch pred tohtoročným draftom NHL. Miroslav Šatan je dokonca najvyššie postaveným Slovákom v rebríčku medzinárodných korčuliarov (okrem zámorských hráčov) na 50. mieste, pričom Andrej Fabuš je v tomto rebríčku na 131. mieste. Martin Haronik je na 6. mieste v rebríčku európskych brankárov.

Mladí Slováci odohrali počas minulého týždňa dva prípravné duely proti rovesníkom z Poľska, v ktorých dosiahli tesné víťazstvá 1:0 a 3:2.

„Boli to pre nás prvé dva zápasy v príprave na majstrovstvá sveta. Chalani sa v tomto zložení zišli po dlhšom období, niektorí mali aj herný výpadok. V prvom rade sme sa im snažili vštiepiť základné prvky nášho hokeja po technickej, taktickej aj tímovej stránke, takže súboje s Poľskom splnili svoj účel,“ povedal tréner Dendis, ktorý musel na konci tohtotýždňového bloku vyradiť z tímu viacero hráčov.

Slovenskí reprezentanti odohrajú v nasledujúcom týždni ďalšie dva prípravné duely proti Čechom vo Velkom Meziříčí. Stredajší zápas sa začína o 18.00, štvrtkový o 16.00.

„Čakajú nás zápasy proti veľmi kvalitnému súperovi, a tak sa na to musíme maximálne pripraviť po všetkých stránkach. Bude to pre nás cenná previerka, ktorá nám opäť ukáže nové veci smerom k šampionátu. Tešíme sa na tieto duely a hráči sú namotivovaní.“ 

Po návrate z Česka stihnú Slováci už len jeden piatkový tréning v Piešťanoch a následne naberú smer Fínsko.

„Pred odletom ešte budeme vyraďovať štyroch hráčov. Chalani sa musia ukázať a presvedčiť nás o tom, prečo ich máme vziať na majstrovstvá sveta,“ doplnil Dendis. 

Na sever Európy vycestujú v sobotu a v nedeľu ich čaká generálka na šampionát v podobe duelu so Švajčiarmi (13:00 h). V rovnakom čase odohrajú aj všetky zápasy v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta. Šampionátovú púť odštartujú vo štvrtok 25. apríla proti hokejistom USA, ďalej vyzvú Lotyšov (26. apríla), Fínov (28. apríla) a Nórov (30. apríla). Najlepšie štyri tímy z oboch základných skupín postúpia do štvrťfinále, družstvá na piatej pozícii čaká boj o záchranu.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar