Mladý brankár so snom chytať v NHL

Vo všeobecnosti sa čakalo, že po mladom brankárovi Samuelovi Hlavajovi v drafte 2020 siahne niektorý z klubov NHL. Cesta martinského rodáka za svojím cieľom je už druhý rok spojená s klubom HC SLOVAN Bratislava.

Samo je rodák z Martina, kde si prešiel aj mládežníckymi kategóriami. Najskôr ako hráč, neskôr ako brankár. „Všetko to začalo rodičmi. Som zo športovo založenej rodiny. Mama hrávala profesionálne volejbal a ja som veľa času strávil práve s ňou na palubovke. Hrával som aj futbal, ale vo štvrtom ročníku na základnej škole som sa rozhodol, že budem pokračovať len s hokejom a prestúpil som na hokejovú školu v Martine,“ opisuje svoje hokejové začiatky Samo Hlavaj.

Už v šesťnástich rokoch smerovali kroky mladíka zo severu Slovenska do Ameriky. „Dostal som sa do projektu dvadsiatok. Mojím plánom bolo zostať v Amerike. Vyskúšať iný štýl hokeja a iný životný štýl. Prvý rok som odohral v Amerike, druhý rok som prestúpil do kanadskej juniorskej súťaže, kde som strávil dva roky. Bolo to výborné obdobie, každému mladému hráčovi by som to doprial zažiť. Bol to výborný zážitok.“

Pre mladého hráča nie je jednoduché v mladom veku opustiť svojich kamarátov a rodinu a vybrať sa do sveta za športovou kariérou. Mladý šesťnásťročný brankár sa však za morom rýchlo udomácnil. „Nebolo to zložité. Išiel som bývať do rodiny, ktorá sa o mňa výborne postarala. Na začiatku bol bariérou cudzí jazyk, postupom času som sa v ňom však zdokonalil. Dá sa povedať, že som teraz plynule anglicky hovoriaci človek,“ pochválil sa Samo Hlavaj.

Mladí hráči väčšinou vzhliadajú k svojim vzorom, ktorým sa chcú podobať. Inak to nebolo ani u Samuela Hlavaja. „Odmalička som sledoval slovenských brankárov v NHL. Podľa toho, kde chytali, som fandil aj tímom. Najväčším vzorom bol ešte stále chytajúci Jaroslav Halák, momentálne je to brankár Tampa Bay Lightnings Andrej Vasilevskij.“

Prvú sezónu za morom odchytal Hlavaj v americkom juniorskom tíme Lincoln Stars. Nasledujúci rok prežil stále perspektívny slovenský gólman výbornú klubovú sezónu v kvalitnej kanadskej juniorskej lige QMJHL. V súťaži dokonca získal cenu Jacquesa Planta pre brankára s najnižším priemerom inkasovaných gólov. „Po dvoch sezónach v Kanade za mnou prišiel agent s ponukou od Slovana. Kontaktoval ma generálny manažér Maroš Krajči, ktorý mi predstavil tím a trénera brankárov. Práve tréner brankárov Peter Skrabelj mal veľkú zásluhu, že pôsobím v Slovane. Je to veľký profesionál. Odovzdali sme si navzájom dôveru a vypláca sa to,“ pochvaľuje si spoluprácu s dlhoročným slovinským trénerom brankárov v Slovane.“

V prvej polovici tejto sezóny si Hlavaj vďaka viacerým stabilným výkonom vypýtal pozvánku do seniorskej reprezentácie Slovenska. Jeho debut v drese Slovenska mu vyšiel na jednotku. Slovenská hokejová reprezentácia odštartovala domáci decembrový Kaufland Cup jasným triumfom 6:0 nad Nórskom. V bráne stál stopercentný mladík zo Slovana. "Bol to krásny pocit a ani som nesníval o takomto debute. Som vďačný za príležitosť zahrať si za Slovensko. Už pred sezónou som bol v kontakte s Jánom Lašákom, ktorý má na starosti výber brankárov do reprezentácie. Úvod sezóny mi ovplyvnilo zranenie, tak som dostal príležitosť o trochu neskôr. Zápas skončil nad moje očakávania. Chalani hrali výborne defenzívne, veľa striel zblokovali a pomohli mi," uviedol Hlavaj, ktorý porovnal medzinárodnú úroveň s domácou súťažou: "Liga majstrov aj reprezentácia sú kvalitnejšie ako naša extraliga. Sú to pre mňa výborné skúsenosti.“

Zápasov, ktoré utkveli v pamäti ochrancovi slovanistickej svätyne, je niekoľko. Patrí medzi ne premiéra v seniorskom repre tíme a zápasy v kanadskej juniorke QMJHL. „V kanadskej juniorskej lige sme hrali s tímom Rimouski, kde pred zápasom robili ceremoniál ich odchovancovi Sydnemu Crosbymu, ktorému vešali dres pod strechu arény. Bola vypredaná hala. Výborný zápas, v ktorom som dobre zachytal, hoci sme prehrali po predĺžení. Veľmi rád spomínam aj na prvý zápas za reprezentačnú dvadsiatku proti Američanom.“

Dvadsaťjedenročný Hlavaj, ktorý v tejto sezóne bojuje v Slovane Bratislava o miesto v bránke so skúsenejším Kanaďanom Jaredom Coreauom, si pôsobenie v hlavnom meste užíva. „Nebudem menovať chalanov, lebo všetci spolu v kabíne vychádzame veľmi dobre. Zázemie, aké je v Slovane, sa nedá s ničím doterajším porovnať. Podmienky na svoj rozvoj, aj vďaka trénerovi Skrabeljovi, tu mám výborné,“ zdôrazňuje Hlavaj.

Ako brankár, ktorý nastupuje na každom tréningu proti rovnakým hráčom, pozná už takmer dokonale spôsoby zakončení svojich spoluhráčov. Na tréningu rád ostáva dlhšie, spolu s niektorými hráčmi si zasúťažia o najlepšieho strelca respektíve brankára. „Najtvrdšiu strelu ťahom má určite Marcel Haščák. Príklepom asi náš kapitán Michal Sersen. Najviac si v bráne verím na Tomáša Ziga a Milana Kytnára :) . Jediný kto vie, čo na mňa platí, je môj tréner Peter Skrabelj,“ zakončuje príjemný rozhovor mladý brankár, ktorý sa nezdáva svojho sna zahrať si raz v najprestížnejšej hokejovej súťaži na svete.

Keby si žil v ideálnom svete...,

Čo by bola Tvoja najbližšia kúpa?

Kúpil by som si športový klub. Asi by to bol Manchester United.

Kam by si chcel ísť na dovolenku?

S kamarátmi by som sa vybral na Bahamy.

S akou známou osobnosťou by si sa chcel stretnúť?

Keď s mužom, tak s najlepším futbalistom Lionelom Messim. Keď so ženou, tak s herečkou Megan Fox.

Na akom aute by si chcel jazdiť?

Dodge Challenger.

Aké jedlo by si si najradšej objednal?

Momentálne mám najviac chuť na bryndzové halušky so slaninkou.

Ktorú športovú trofej by si chcel vyhrať?

Jednoznačne Stanley Cup. Osobne by som chcel vyhrať Vezina Trophy (pozn. red. ocenenie, ktoré na základe hlasovania generálnych manažérov klubov NHL dostáva po základnej časti sezóny najlepší brankár).