Jozef Pethö oslavuje šesťdesiatku

Dnes sa dožíva jubilea 60 rokov bývalý výborný útočník Slovana Bratislava Jozef Pethö.

Lipták s belasým srdcom mal už ako malý chlapec celú svoju detskú izbu polepenú bratmi Šťastnými. Jeho sen hrať za Slovan sa mu splnil v roku 1981, keď sa z Liptovského Mikuláša cez Dubnicu dostal ako 17-ročný do Slovana. Na jeho príchode mal zásluhu legendárny tréner Jaroslav Walter.

Spočiatku to talentovaný liptovský hokejista nemal jednoduché, veď v Slovane v tom čase hrali v útoku hráči ako Rusnák, Pašek, Jaško, Bezák, Dornič, Pokovič a ďalší. Po prvej sezóne sa však stal pevnou súčasťou zostavy a postupne jedným z pilierov útočných formácií. Napokon v belasom drese odohral 10 federálnych sezón - okrem toho jednu na vojenčine v Dukle Trenčín - a jeho bilancia sa zastavila na počte 303 zápasov a 70 gólov. Obávanú útočnú formáciu vytvoril s Dušanom "Cecom" Pašekom a Erom Hornákom, neskôr tiež s Mariánom Horváthom, Karolom Ondreičkom, či Stanom Horanským.

Po vzniku samostatnej slovenskej extraligy stihol v drese Slovana odohrať aj jej prvú sezónu. Bol naším kapitánom a so 43 bodmi za 18 gólov a 25 asistencií tretím najproduktívnejším hráčom súťaže. V 30 rokoch sa dostal aj na prvý zraz slovenskej reprezentácie, v ktorej odohral 4 zápasy. V jednom z nich strelil aj gól, ale rozhodcovia ho dodatočne pripísali spoluhráčovi zo Slovana Romanovi Veberovi. V závere aktívnej hráčskej kariéry si zahral vo fínskom druholigovom Kalajoki a tiež v slovinskom tíme Triglav Kranj.

Hneď po skončení aktívnej hráčskej kariéry sa dal na trénerstvo v krajine, ktorá sa na 13 rokov stala jeho druhým domovom. Pre slovinský hokej odviedol skvelú prácu a má obrovskú zásluhu na rozvoji hokeja v tejto alpsko-jadranskej krajine. V slovinskej juniorke dokonca viedol neskoršieho miláčika belasých tribún Žigu Jegliča. Po návrate domov prevzal juniorku Slovana a spolu s vernou trénerskou dvojičkou Miroslavom Mosnárom ju po dlhom čase dvakrát priviedol k majstrovskému titulu (2013, 2016), pričom vo všetkých sezónach pri juniorke s ňou získal niektorú z medailí.

"Gulovi", ako ho prezývali, želáme v mene všetkých fanúšikov Slovana všetko najlepšie k dnešnému sviatku, veľa zdravia, pohody a osobnej spokojnosti.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar