Logo

Správy

Ticket Shop
Doma Vonku

R. Stantien: Hráči odvádzali v sezóne výbornú prácu

0 0

Hlavný tréner HC SLOVAN Bratislava Roman Stantien exkluzívne pre hcslovan.sk v rozsiahlom hodnotiacom rozhovore po ukončení ročníka Tipsport Ligy 2019/20.

$article->fk_main_image->title


Kde sme zastihli hlavného trénera Romana Stantiena po predčasnom konci Tipsport Ligy 2019/20?

Po definitívnom verdikte o ukončení ročníka Tipsport Ligy 19/20 som pár dní zostal v Bratislave. Keďže pozorne sledujem čo sa okolo nás deje a snažim sa správať zodpovedne, väčšinu času som trávil doma. Na začiatku tohto týždňa som sa presunul do Novej Dubnice, kde bývam. Plánujem tu zotrvať, výnimkou môže byť iba rýchla cesta späť do Bratislavy, v prípade stretnutí s vedením klubu.

Koniec súťaže bol ohlásený skutočne rýchlo, stihli ste sa v kabíne spoločne rozlúčiť?

S chlapcami sme boli v telefonickom kontakte počas celého uplynulého týždňa. V piatok dopoludnia sme v kabíne zorganizovali rýchle stretnutie. S generálnym manažérom p. Bakošom sme sa hráčskej kabíne a realiazačnému tímu poďakovali za odvedenú prácu v rámci celej sezóny a rozišli sa domov.

Tímu ste sa ujali rovnako veľmi rýchlo, v júni minulého roka, a to bez jediného hráča na súpiske, s otáznikmi ohľadom pôsobenia klubu v slovenskej najvyššej súťaži...

Zbehlo sa to vtedy skutočne bleskovo. Ponuka prišla od majiteľa klubu, krátko po ohlásení konca v KHL a prechode do Tipsport Ligy. Slovan je pojem, mám k nemu vzťah, z čias hráčskych, ale aj ako tréner, preto som vôbec neváhal.  Slovan nebol v jednoduchej situácii, komunikoval som s vedením, ktoré tvrdo a poctivo pracovalo na tom, aby bolo všetko vyriešené. Vtedy bol klub ešte bez generálneho manažéra. S asistentom Rudom Jendekom sme začali na papieri tvoriť kostru možného kádra a kontaktovať agentov i chalanov. V ďalších týždňoch sa do tímu pridal aj p. Bakoš a síce času už nebolo na zvyš, spoločne sme poskladali veľmi slušný mančaft.

Ihneď od úvodných kôl sa tím usadil na popredných priečkach Tipsport Ligy, ako hodnotíte jeho výkonnosť v základnej časti?

Mužstvo ukázalo svoju silu hneď v úvodnom kole, kedy sme zdolali Košice na jeho ľade. V ďalších dueloch prišli isté vykyvy, no jednu dobu sme ťahali sériu 15 duelov v rade, kedy sme získali minimálne bod a deviatich víťazstiev za sebou. Dôležité boly výhry vonku, či v Trenčíne, ale aj na prelome mesiacov október a november, kedy sme len na tri päťky zvládli náročné zápasy v Bystrici (1:3) a vo Zvolene (1:2) a išli do čela tabuľky. Niektoré výsledky – najmä v období Vianoc, kedy sme stratili body v Poprade, Košiciach či doma s Nitrou, ovplyvnila maródka a nie dostatočná šírka kádra. Napriek tomu sme si dokázali udržať výkonnosť a nikdy neopustili top trojku ligy. Pozitívom bola aj dobrá domáca januárová séria, ktorá vyvrcholila skvelým výkonom proti Košiciam (6:1). Mužstvo šlapalo, čo bola zásluha skúsených a starších hráčov, ktorých dobre dopĺňali tí mladší.  

Podľa niektorých výsledkov v základnej časti sa zdalo, že mužstvu skôr vyhovujú náročnejší súperi, ako tí papiero slabší...

Pravdou je, že nás mrzia niektoré zaváhania v zápasoch, kedy sme boli papieroví favoriti. Nemali by sme dostať doma sedem gólov od Nových Zámkov, ani stratiť duel s rovnakým súperom za stavu 4:1. Aj to však prináša hokej. Na druhej strane bolo vidieť, že tím sa v dueloch, kde išlo či už o dôležité body, ale aj o prestíž v súbojoch s rivalmi, dokáže vypnúť k skvelým výkonom a víťaziť.

Do nadstavbovej časti išlo mužstvo s minimálnym odstupom na vedúcu Banskú Bystricu, čomu pripisujete stratu bodov?

Úvod nám vyšiel, doma sme nedali šancu Zvolenu po výhre 5:0. Následne nás však zasiahli choroby a zranenia. Mužstvo hralo v oklieštenej zostave bez chorých Andreja Meszároša, Martina Štajnocha, Mareka Viedenského, či zranených Radovana Puliša, Joea Basarabu, gólmana Barryho Brusta, Mareka Hudeca, k nim sa pridal aj Jindro Abdul a Tomáš Zigo. Chalani však podali v ďalšom zápase v Bystrici napriek absenciám výborný výkon. Boli sme päť minút od výhry v riadnom hracom čase a od prvej priečky. Domáci sa napokon radovali v predĺžení. Chlapci, ktorí boli zdraví mali zápasového vyťaženia dosť, prehrali sme následne tri zápasy a dovolili Bystrici urobiť si náskok. Pozitívom boli posledné dva zápasy a výhry vo Zvolene i doma s Banskou Bystricou.

Zraniena dosť výrazne zasiahli do výsledkov mužstva...

Áno, som rád, že v základnej časti sa nám našťastie viac menej vyhýbali. Káder nebol tak hlboký a mohlo sa to odraziť aj na umiestnení. Veď obrana hrala dlhodobo na šesť stabilných bekov, kapitán Michal Sersen odohral 54 duelov, Patrik Bačík a Eduard Šedivý nechýbali ani v jednom stretnutí, Andrej Meszároš s Martinom Štajnochom 48 zápasov, všetci odvádzali skutočne skvelú robotu. V útoku nám v úvode chýbal Milan Kytnár. Smolou bolo zranenie Bretta Carsona hneď v debute za Slovan a nútená operácia ruky i zlomeniny Žigu Panceho a Mareka Hudeca. Niekoľko zápasov vynechal gólman Barry Brust. Ako som už spomínal, viac nás to „chytilo“ v nadstavbe...

Tím bol tesne pred štartom playoff, odlišnou časťou sezóny, na čo ste si vo vyraďovačke trúfali?

V úvode sezóny sme skôr hovorili o stabilizácii klubu. Postupne sme sa aj na základe umiestnenia presvedčili, že tím má svoju kvalitu a v lige dokáže poraziť kohokoľvek. Slovan chce vždy vyhrávať a hrať o najvyššie priečky, s tým by sme vstupovali aj do playoff a hneď v prvom roku po návrate do súťaže mysleli na úspech. Škoda, že sme si to o titul nerozdali v atraktívnej vyraďovačke, no zdravie je samozrejme provoradé.

S ktorými hernými činnosťami ste boli spokojný, ktoré naopak treba zlepšiť?

Dobré výkony podávali gólmani, ako aj v defenzíva, kde sme sa mohli oprieť o bohaté skúsenosti a stabilnú výkonnosť našich bekov. Útok ťahala takmer celú sezónu prvá formácia, hrali výborne. Mali sme obdobia, kedy nám vypadla prvá päťka a ostatní v určitých fázach sezóny sa až tak nepresadzovali. Trápili nás presilové hry a ich percentuálna úspešnosť, tá sa čiastočne dvihla po príchode zámorských hráčov.

Spokojnosť pravdepodobne prevláda s útokom číslo jedna, ktorý dokázal bodovo ťahať mužstvo takmer celú sezónu..

Bol dominantný, dokázal nám rozhodovať zápasy, čo sa často ukazovalo ako kľúčové. Jindřich Abdul prežil fantastickú sezónu, viedol som ho vlani v Poprade a videl som v ňom potenciál. Tomáš Zigo vždy dokázal vhodne pracovať pre tím, tento rok k tomu pridal aj kanadské body, dobrú robotu pri nich odvádzal Rado Puliš a predtým Rado Bondra. Nesmieme však zabúdať ani na ďalších, ktorí boli tiež veľmi platní. Milan Kytnár svojou defenzívnou hrou ale aj dôležitými gólmi, keď ich mužstvo potrebovalo, rovnako obetavý  Tomáš Matoušek. Marek Viedenský sa po zranení dostával do dobrej výkonnosti. Záver nadstavby zastihol vo forme Žigu Panceho, pochváliť za celý rok treba aj mladíkov Jakuba Urbánka a Dominika Jendeka.

V januári pribudla do tímu trojica zámorských legionárov, ako ste s nimi boli spokojný?

Mužstvo sme chceli už skôr posilniť o hráčov, ktorí by odľahčili prvý útok. To sa nám aj podarilo. Potvrdili sa získané referencie na Martina St. Pierra, ktorý svojou kreativitou a konštruktívnou hrou oživil presilovky i hru ofenzívy. Tiež aj zakončenia a výborna strela Joea Basarabu, ktorý má v štatistikách viac ako bod na zápas. V obrane pomohol Brett Carson. Skúsený obranca, použiteľný vo všetkých herných činnostiach.

Aký je celkový pohľad Romana Stantiena na kvalitu najvyššej slovenskej súťaže?

S ligou mám svoje skúsenosti, vlani v Poprade, predtým v Trenčíne, či ešte skôr v Slovane. Počas sezón v KHL som ju neprestal sledovať. Myslím, že sa každým rokom posúva vpred. Tento rok s určitosťou k zvýšeniu kvality prispel aj návrat Slovana. V lige je 8-9 vyrovnaných mužstiev, prvá šestka bola kádrami kvalitná a nabitá. O body tvrdo bojujú aj tímy z nižších priečok tabuľky, hore išli aj oba maďarské tímy.

Zaujali Vás niektorí hráči v dresoch súperov?

Páčilo sa mi viac hráčov v súperových mužstvách. Od úvodu sezóny sa dobre ukazoval Peter Šišovský, jeho prestup sa nám však nepodarilo zrealizovať, dnes má dlhodobý kontrakt v tíme Vítkovíc. Niektorých ďalších by som si vedel predstaviť v budúcnosti aj v Slovane. Mená však dnes prezrádzať nechcem.

Vaša zmluva v klube znie ešte na jednu sezónu, máte v hlave už dnes hráčov, ktorých by ste radi v tíme udržali?

Časť hráčov má zmluvy na ďalšie obdobie. Mám predstavu, koho by som chcel v tíme aj naďalej. Zároveň mužstvo vhodne doplniť o nových hokejistov. Určite sa k tomu s vedením klubu stretneme a urobíme všetko pre to, aby bol Slovan v novej sezóne čo možno najsilnejší.

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Bačík Patrik 0 0
2. Jendek Dominik 0 0
3. Urbánek Jakub 0 0
4. Meszároš Andrej 0 0
5. Sersen Michal 0 0
6. Štajnoch Martin 0 0

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem