Pripomíname si 40 rokov od zisku federálneho titulu

Počas tohto týždňa budeme spomínať na zisk vytúženého federálneho titulu hokejových majstrov Československa.

Podarilo sa to mužstvu trénerov Ladislava Horského a Miroslava Kuboviča v sezóne 1978/79. Slovanu sa až do tej sezóny hovorilo "korunný princ", keďže najmä v šesťdesiatych rokoch minulého storočia mu titul viackrát unikol doslova medzi prstami. Do pamätnej majstrovskej sezóny skončil Slovan 8x na druhom mieste a mal rovnaký počet bronzových medailí (deviaty bronz pridal rok po titule, v sezóne 1979/80).To, čo nakoniec nedosiahli silné generácie doc. Staršieho, Golonku, Faka, Černického, Jendeka, Gregora, Dzurillu, Nedomanského, Tajcnára, Kordiaka, Grandtnera, či Haasa, sa presne 23. marca 1979 podarilo tímu okolo bratov Mariána, Petra a Antona Šťastných, Sakáčovi, Kuželovi, Bukovinskému, Ujvárymu, Miklošovičovi, Žiškovi, Mrukviovi a ďalším.Sezóna 1978/79 bola nesmierne dramatická a vyrovnaná. Hralo sa ešte bez play off, dvanásť tímov odohralo celkom 44 zápasov systémom doma a vonku po dva zápasy každý s každým. Každú štvrtinu vyhralo iné mužstvo - najprv dominovali Vítkovice, neskôr Dukla Jihlava, aby sa jedenásť zápasov pred koncom dostal na prvé miesto Slovan.Popri fenomenálnom útoku bratov Šťastných, ktorý gólovo valcoval jedného súpera za druhým, boli obrovskou vzpruhou pre Slovan jeho fanúšikovia. V meste vládol počas celej sezóny hokejový ošiaľ. Vstupenky sa predávali klasicky iba v pokladniach zimného štadióna na ul. Odbojárov. Čakalo sa na ne aj šesť hodín v kilometrových radoch, aby po polhodine predaja sa po nich len tak zaprášilo. Takmer na každom domácom zápase mohol legendárny hlásateľ Ferko Štamberský zahlásiť magické číslo: 11 100 divákov - vypredané. Trendy fanúšikovania v tom čase udávalo nezabudnuteľné "céčko".Svoj historický prvý - a ako sa neskôr ukázalo aj jediný - federálny titul spečatil Slovan v piatok 23. marca 1979 krátko po 20:00 h v zápase predposledného kola proti Tesle Pardubice. Belasí neponechali od samého začiatku nič na náhodu a po tretinách 3:1, 1:0, 2:1 zvíťazili hladko 6:2. Splnil sa sen niekoľkých generácií bratislavských a slovenských hokejistov. Vypredané tribúny a ľadová plocha splynuli v jeden celok, korunovácie nového majstra mohli prepuknúť naplno. V tento deň napísal slovenský šport jednu zo svojich najpamätnejších kapitol v rámci spoločnej česko-slovenskej federácie. Po prvý raz sa stalo, že slovenský hokejový klub prerušil hegemóniu českých a získal federálny hokejový titul. Po Slovane sa to ešte podarilo dvakrát VSŽ Košice (1986, 1988) a raz Dukle Trenčín (1992).O titul sa zaslúžili títo hráči a tréneri:Marcel Sakáč, Pavol Norovský (brankári), Jozef Bukovinský, Ľubomír Ujváry, Milan Kužela, Ľubomír Roháčik, Ivan Černý, Vladimír Urban (obrancovia), Marián Šťastný, Peter Šťastný, Anton Šťastný, Miroslav Miklošovič, Milan Mrukvia, Dušan Žiška, Ján Jaško, Dárius Rusnák, Marián Bezák, Dušan Pašek, František Hejčík, Eugen Krajčovič (útočníci), Ladislav Horský, Miroslav Kubovič (tréneri).V nasledujúcich dňoch si na majstrovskú sezónu 1978/79 zaspomíname s viacerými hráčmi v autentických rozhovoroch.