Posila na brankárskom poste

HC SLOVAN Bratislava sa dohodol na spolupráci so švédskym gólmanom Johanom Backlundom.

Jednoročný kontrakt s brankárom so skúsenosťami z najlepších svetových líg by mal byť podpísaný ešte tento týždeň, následne ho klub zašle na schválenie a registráciu v Centrálnej hráčskej matrike (CIB) v Moskve. Johan Backlund (nar. 24.7.1981, Skelleftea) je so svojimi 185 cm a 92 kg oproti o čosi subtílnejšiemu Jaroslavovi Janusovi prototypom robustného a vysokého brankára. Snahou manažmentu Slovana je pre novú sezónu KHL vytvoriť rovnocennú dvojicu gólmanov, z ktorých každý sa bude vyznačovať trochu iným štylom chytania a práce v bránkovisku.Johan Backlund si v mladom veku prešiel všetkými vekovými kategóriami v materskom klube AIK Skelleftea, ktorý mimochodom už druhú sezónu neohrozene kráľuje v elitnej švédskej súťaži. V mužstve aktuálne trojnásobného majstra Švédska odchytal tiež tri seniorské ročníky, aby sa presunul do Leksandu a neskôr do známeho klubu Timra IK. Celkom si v najvyššej švédskej súťaži SHL pripísal na svoje konto 206 štartov. Výkonmi v Timre zaujal tento nedraftovaný brankár skautov Philadelphie Flyers, ktorá s ním podpísala kontrakt v lete 2009. Za letcov odchytal Backlund v NHL dve stretnutia, pravažnú časť kariéry za morom strávil v tíme AHL Adirondack Phantoms. Backlund sa v náročnej konkurencii hviezdnych švédskych gólmanov nestratil ani v reprezentácii a odchytal v nej 25 stretnutí. Dosiaľ zrejme najúspešnejšou bola pre skúseného gólmana sezóna 2006/2007, na sklonku ktorej sa dostal do záverečnej nominácie na MS 2007 v Rusku. Johan Backlund odchytal na šampionáte šesť zápasov a nastúpil aj do štvrťfinálového duelu proti Slovensku (7:4). V pamätnom zápase ho vtedy prekonali Radivojevič, Kapuš i Kukumberg. Od sezóny 2011/2012 pôsobil  ctižiadostivý a tvrdo pracujúci gólman v Európe. V drese Kärpät Oulu strávil jeden a pol sezóny, v bráne stál v 52 zápasoch s  vysokou úspešnosťou nad 91%. Posledným zamestnávateľom brankára so skvelými reflexami bolo v minulej sezóne mužstvo KHL Viťaz Podolsk, kde sa striedal s ruským brankárom Lisutinom.Johana Backlunda vítame v Slovane a želáme mu veľa odchytaných víťazných zápasov!