Karol Duchoň: Slovan je lepší (1974)

Hymny od najlepších z najlepších

Vôbec prvú klubovú hymnu naspieval pre Slovan legendárny Karol Duchoň ešte v roku 1974. Skladba dostala názov “Slovan je lepší” a popri hokejovej verzii mala aj alternatívny text, ktorý sa hodil susedom z futbalového Tehelného poľa. Tí v tom čase prežívali jedno z najslávnejších období svojej histórie, podčiarknuté dvomi majstrovskými titulmi a  mohutným príspevkom k zisku titulu majstrov Európy pre Česko-Slovensko (1976). Samotný Karol Duchoň mal medzi hokejistami aj futbalistami veľa priateľov a bol pravidelným návštevníkom na ich zápasoch. Tak tomu bolo aj v pamätnej sezóne 1978/79, v ktorej sa hokejový Slovan dočkal federálneho titulu a práve táto generácia Duchoňovu hymnu ešte viac preslávila. Obľúbenú klasiku spievalo vyše jedenásťtisíc divákov na starom zimáku.

Za zrodom piesne stál herec a spevák Ivan Krajíček (1940-1997). Hudbu zložil skladateľ Peter Hanzely, ktorý si pre Bratislavské noviny zaspomínal:

"Prišiel ku mne o štvrť na tri ráno do Karlovej Vsi, kde som vtedy býval a v ruke držal papier s načmáraným textom a prosil ma, aby som ho zhudobnil. Ešte v ten deň sa mi to podarilo a keď sme ju zahrali Karolovi Duchoňovi, tak z nej bol úplne nadšený, lebo on bol veľkým fanúšikom Slovana. Nahrávali sme ju v rozhlasovom štúdiu na vtedajšom Leninovom (dnes Jakubovom) námestí a nahnali sme do neho všetkých, čo sme v budove našli. Vrátnik dokonca stiahol ešte aj ľudí z ulice, ktorí išli okolo, aby nám do skladby tlieskali, skandovali a spievali vokály, ktoré zaznejú v refréne.”

Po rokoch sa pôvodnú nahrávku podarilo objaviť v archívoch opäť až v roku 2004 pri príležitosti benefície k 25. výročiu zisku titulu majstrov ČSSR. Nahrávka síce nebola v ideálnej kvalite, odborníkom sa ju však našťastie podarilo zreštaurovať a odvtedy je naďalej neodmysliteľnou súčasťou sprievodného programu domácich zápasov Slovana. Dídžej ju hrá pravidelne počas ďakovného kola hráčov po každom víťaznom zápase.