HC ‘05 Banská Bystrica
5 4
Piatok 25.02.2022, 17:30 41. kolo Tipsport Aréna Banská Bystrica

Bod zachránil Slovan v samom závere

HC ´05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 5:4 pp a sn (2:2, 2:0, 0:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 8. Urbánek (Bačík, Šoltés), 17. Michaud (Melcher, Bubela), 32. Urbánek (Weninger), 39. Urbánek (Šoltés, Björkung), 65. Šoltés (rozh. sam. nájazd) – 3. Rapuzzi (Sersen, Haščák), 3. Takáč, 53. Rapuzzi (Haščák, Golian), 60. Jääskeläinen. Rozhodovali: Adamec, T. Orolin – Kacej, Beniač , vylúčení na 2.min: 5:5, presilovky a oslabenia: 0:0, 744 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica:
Weninger - Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Kostromitin, Crevier-Morin, Matej Bača – Urbánek, Berger, Šoltés – Michaud, Bubela, Melcher – Vašaš, Tamáši, Kabáč - K. Jendroľ, Paukovček, G. Gabor
HC SLOVAN Bratislava: Windsor – D. Gachulinec, Golian, J. Valach, Beňo, Breton, Sersen, Maier – Haščák, Rapuzzi, Zigo – Jääskeläinen, Harris, Takáč – Fominych, Kytnár, Yogan – Belluš, Preisinger, Šotek

Úvod stretnutia vyšiel Slovanistom ideálne. V tretej minúte išli do dvojgólového vedenia, keď si najprv Rapuzzi potiahol puk do voľnejšieho priestoru a zakončil do vzdialenejšieho horného rohu bránky a pätnásť sekúnd na to Bystričanov zradil zlý odraz od mantinelu, k puku sa dostal Takáč a z ľavého krídla trafil po ľade pomedzi Weningerove betóny – 0:2. Kouč ´baranov´ musel siahnuť po oddychovom čase a ten zabral. Jeho zverenci následne ubránili presilovku súpera a udreli v ôsmej minúte. Peknú individuálnu akciu predviedol Urbánek, preštrikoval sa od mantinelu pomedzi Ziga a Bretona a predviedol i presnú koncovku ľavého horného rohu Windsorovej svätyne. Domáci potom nevyužili presilovku a po nej mohli pykať. Haščák v dobrej šanci poriadne preveril gólmana HC ´05. V sedemnástej minúte sa napokon Banskobystričanom podarilo zmazať dvojgólové manko. Bubela s Melcherom vyhrali puk pre Michauda, ktorý z uhla strelou švihom nad lapačku brankára vyrovnal na 2:2.

V strednom dejstve sa presadili iba hokejisti spod Urpína. Ako prvý to skúšal kapitán Ďatelinka z prvej spomedzi kruhov, minul ľavú žŕdku. Domáci následne nevyužili dve presilovky, hostia hrozili z brejkov. Gól napokon strelil aktívny Urbánek v 32. minúte. Spracoval si puk na útočnej modrej čiare, rútil sa sám na bránku, naznačil sťahovačku, no nakoniec puk nechal za sebou a podvihol ho ponad Windsorov betón – 3:2. Bratislavčania mohli vyrovnať v početnej výhode, ale šance si vypracovali až po jej skončení. Harris si vymenil puk s Takáčom, najprv zakončoval Takáč, po ňom aj Harris dorážal, ale obaja stav nemenili. A tak prišiel trest. V závere tretiny sa znovu presadil Urbánek, ktorý dosiahol proti svojmu bývalému klubu hetrik. Vystrelil od mantinelu a puk nešťastne za chrbát Windsora tečoval Rapuzzi - 4:2.

V tretej tretine hrali Banskobystričania v pohode, vytvárali si tlak i dobré možnosti, na opačnej strane sa bratislavskí hokejisti nevedeli dostať do šancí, a to ani počas presilovky. Napriek tomu dosiahli kontaktný gól v 53. minúte. Rapuzzi si puk narazil s Haščákom, potom spomedzi kruhov mieril do Weningera, bol i naďalej dôrazný, išiel do dorážky a to sa mu vyplatilo. Dostal puk do siete a znážil na 4:3. Záver bol teda dramatický, šancu mal najmä Jääskeläinen, ktorý z veľkého uhla netrafil odkrytú svätyňu Weningera. Hostia hrali aj v šestici bez brankára a dokázali sa napokon presadiť. Po Valachovom nahodení vznikla veľká skrumáž pred domácou bránkou a Jääskeläinen napokon dotlačil puk tridsať sekúnd pred klaksónom za čiaru – 4:4. V predĺžení Slovan nevyužil 34 sekundovú presilovku štyroch proti trom, takže rozuzlenie museli priniesť až samostatné nájazdy. V nich bol úspešný iba Šoltés v druhej sérii, ktorý zariadil Banskej Bystrici dva body.