V rámci výmeny s Banskou Bystricou prichádza Roman Žitný

HC SLOVAN Bratislava a HC '05 Banská Bystrica realizovali medzi sebou výmenu hráčov, v rámci ktorej do Slovana prichádza útočník Roman Žitný. Opačným smerom putuje Alex Výhonský.

Roman Žitný (nar. 30.9. 1997 v Bratislave, výška 180 cm, hmotnosť 83 kg) už v Slovane raz pôsobil. Bol jedným z hráčov, ktorí sa klubu upísali počas jeho prvej sezóny v extralige po návrate z KHL. V sezóne 2019/20 nastúpil do 51 zápasov s bilanciou 6G+5A.

Roman je ďalším bratislavským rodákom v aktuálnej súpiske. Hráč, ktorý môže hrať na pravom i ľavom krídle, však nevyrastal v mládežníckych kategóriách Slovana, ale v susednom Ružinove. Ešte v dorasteneckom veku jeho kariéra nabrala smer Fínsko. Kým prvý rok sa na severe Európy len oťukával, ďalšie dva už zažiaril aj bodovo. V sezóne 2016/17 si na konto pripísal v tíme KooKoo U20 44 zápasov a v nich 28 bodov, o rok neskôr v tíme Ässät Pori U20 v 47 dueloch celkom 35 bodov.

Šikovný útočník vo vyspelej hokejovej krajine samozrejme neušiel pozornosti zostavovateľom reprezentačného výberu Slovenska do 18 rokov a Roman si zahral na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v roku 2015.

Po návrate z Fínska odohral Žitný jednu sezónu v drese nášho rivala HC Košice. Po odchode zo Slovana v lete 2020 zažil tri solídne sezóny, z toho jednu v Nitre a uplynulé dve v Michalovciach. Patril medzi najproduktívnejších hráčov svojich tímov, v Nitre v 55 zápasoch mal bilanciu 32 bodov za 16G+16A. V Michalovciach pridal 27, resp. 30 bodov. Osud to tak zariadil, že aj v Nitre, aj v Michalovciach nastupoval vo štvrťfinálových sériách play off proti Slovanu. 

Slovan mal záujem o Romana Žitného už po skončení vlaňajšej sezóny, hráč bol však vtedy predmetom dohodnutej výmeny spoločne s Michalom Kabačom medzi klubmi Banskej Bystrice a Michaloviec. Keď sa teraz naskytla príležitosť na návrat Romana Žitného do Bratislavy, klub ju okamžite využil. Zároveň sa v rámci aktuálnej výmeny naspäť do Banskej Bystrice sťahuje útočník Alex Výhonský, ktorý v tejto sezóne nastúpil do 13 zápasov a zaznamenal 1 gól a 2 asistencie.

Športový riaditeľ HC SLOVAN Bratislava Rostislav Dočekal na margo príchodu Romana Žitného povedal: "Do tímu prichádza rodený Bratislavčan a hokejista v ideálnom veku, ktorý pomerne dobre pozná prostredie nášho klubu a zároveň má bohaté skúsenosti s pôsobením v najvyššej slovenskej súťaži. Romana považujem za šikovného a kreatívneho hráča, ktorý navyše k týmto vlastnostiam dokázal v posledných sezónach pridať nadpriemernú streleckú efektivitu. Teraz je našou úlohou vhodne ho zapracovať do našej zostavy a herného systému, aby sme čo najskôr mohli využiť jeho hokejové prednosti v náš prospech.“

Roman Žitný už absolvoval s belasými prvý tréning a bude trénerom k dispozícii od najbližšieho zápasu, ktorým je dohrávka 16. kola v stredu 15. novembra o 18:00 h proti HK Nitra. V Slovane by mal opäť nosiť na drese číslo 86.


Časopis Powerplay

03/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 03 sa dočítate:

  • Profil Mareka Korenčika: V Slovane mi opäť začal chutiť hokej
  • Predstavujeme švédskeho obrancu Jonasa Ahnelöva
  • Martin Štrbák hodnotí svetový šampionát juniorov v Göteborgu
  • Slovanisti vo svete: Milan Bartovič