Súpisku Slovana posilní kanadský útočník Émile Poirier

HC SLOVAN Bratislava sa dohodol na zmluve do konca prebiehajúcej sezóny s 28-ročným kanadským útočníkom Émilom Poirierom. Bude to pre neho druhá sezóna v najvyššej slovenskej súťaži, v ročníku 2020/21 nastúpil do 22 zápasov (vrátane playoff) v drese HC Košice.

Émile Poirier (nar. 14. decembra 1994, Montréal, Québec, Kanada, výška 188 cm, hmotnsť 89 kg) začal svoju juniorsku hokejovú kariéru v tíme Gatineau Olympiques, ktorý pôsobí v Québec Major Junior Hockey League (QMJHL). V kvalitnej juniorskej súťaži patril medzi najlepších hráčov, v 218 zápasoch vrátane playoff zaznamenal presne 218 bodov. Centrálny úrad pre skauting NHL ho pred vstupným draftom v roku 2013 zaradil na celkové 39 . miesto. Poirier sa napokon vďaka výbornému playoff vyšvihol až na 22. miesto. V prvom kole si ho vybral klub Calgary Flames.

Do profesionálneho hokeja vstúpil Poirier v sezóne 2014/15. Začal ju vo farmárskom tíme Adirondack Flames a hneď vo svojom prvom zápase dvakrát skóroval. Výborne sa mu darilo aj v ďalšom priebehu sezóny. V 42 zápasoch za Adirondack v AHL si pripísal 30 bodov. Bol nominovaný do Zápasu hviezd AHL ako vôbec najmladší hráč. Udalosti nabrali rýchly spád v prospech Émila a 23. februára 2015 ho vo veku 20 rokov povolali do prvého mužstva "plameňov". V NHL debutoval už o deň neskôr  v zápase proti New York Rangers (0:1). Svoj prvý bod v NHL zaznamenal 3. marca 2015 v zápase proti Philadelphii Flyers asistenciou na gól Backlunda.

V nasledujúcej sezóne si Poirier pripísal ďalšie dva štarty v NHL za Calgary Flames, ale väčšinu času strávil na farme Stockton Heat v AHL, kde mal priemerne pol bodu na zápas. Po svojej štvrtej sezóne v organizácii Flames sa Poirier stal obmedzeným voľným hráčom. V októbri 2018 podpísal kontrakt s iným klubom AHL Manitoba Moose, ktorý je farmou Winnipeg Jets. Prvú sezónu v Manitobe ho limitovalo zranenie, kvôli ktorému odohral len niečo vyše 20 zápasov. V druhej sezóne už nastúpil do 50 zápasov, v ktorých stihol zaznamenať 14 bodov.

V priebehu covidovej sezóny 2020/21 sa Émile Poirier po prvý raz objavil v Európe v drese konkurenčných Košíc. Na východe republiky nastúpil do 22 zápasov za "oceliarov" vrátane playoff, v ktorých mal bilanciu 10G+10A. Slušná produktivita mu vyniesla zmluvu v nadnárodnej KHL v lotyšskom tíme Dinamo Riga. V sezóne 2021/22 - až do ruskej invázie na Ukrajinu - zaň odohral 39 zápasov s vyrovnanou bilanciou 9G+9A. Sezónu dohral v tradičnom švédskom klube Djurgardens IF Stockholm, kde pridal v 11 zápasoch 3 góly a 5 asistencií, avšak nedokázal zabrániť zostupu mužstva do Allsvenskan ligy.

Po druhý raz sa Émile Poirier vrátil do Európy v októbri minulého roku, keď podpísal jednoročný kontrakt s nemeckým klubom Iserlohn Roosters z DEL. V sezóne 2022/23 zaznamenal v 40 zápasoch 14 gólov a celkove 26 bodov. V zostave sa viackrát objavil v jednej útočnej formácii so súčasným hráčom Slovana Chrisom Brownom. 

V Slovane by mal Émile Poirier vyriešiť problém so strednými útočníkmi. Po Ethanovi Werekovi je druhým centrom, ktorý prichádza v krátkom čase do klubu.

"Émile je schopný hrať na pozícii centra, ale dokáže zaskočiť aj na krídle. Je to rýchly korčuliar, ktorý obľubuje tvrdú hru, vyhráva osobné súboje a vie pre seba i pre svoje krídla vytvárať strelecké príležitosti. Som presvedčený, že do mužstva prinesie novú energiu a v zostave nájde stabilnú pozíciu v hornej šestke," povedal o novej akvizícii HC SLOVAN jeho športový riaditeľ Rostislav Dočekal.

Émile Poirier pricestoval do Bratislavy v nedeľu a dnes už absolvoval s mužstvom prvý spoločný tréning. Zdravotne je na tom dobre a bude trénerom k dispozícii už v najbližšom zápase, ktorým je dohrávka 16. kola v stredu 15. novembra 2023 o 18:00 h proti HK Nitra.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar