Slovenská osemnástka kúsok od medaily

Reprezentácia Slovenska do 18 rokov skončila na svetovom šampionáte svojej vekovej kategórie vo fínskych mestách Espoo a Väntaa na 4. mieste a obhájila svoje postavenie z vlaňajška.

V zápase o bronzové medaily mladí Slováci dlho držali nádej na zisk cenného kovu, ktorý by bol iba tretím počas vyše dvadsaťročnej existencie tohto turnaja. Švédom boli viac ako vyrovnaným súperom, boli strelecky aktívnejší, ale napokon prehrali 0:4, keď až tri góly inkasovali v posledných troch minútach.

Do boja o medaily sa prebojovali po skvelom triumfe v derby zápase s Českom (3:2). V semifinále nestačili na vysoko favorizovaných Američanov, ktorým podľahli 2:7.

Zlaté medaily si napokon vybojovala Kanada, ktorej sa v krásnom finálovom zápase podaril skvelý obrat v tretej tretine. Počas päťminútovej presilovky za vylúčenie Trevora Connellyho otočili z 2:3 tromi gólmi na 5:3 a v závere pečatili svoj piaty triumf na majstrovstvách sveta do 18 rokov gólom do prázdnej bránky na 6:4. Tromi gólmi sa blysol ďalší výrazný generačný talent Gavin McKenna (2007), ktorý môže ísť na draft NHL až v budúcom roku.

Mladí Slováci pod vedením trénerov Martina Dendisa, Michala Dostála a Andreja Kmeča (druhí dvaja zo Slovana Bratislava) vyhrali na turnaji iba dva zo siedmich zápasov, avšak v tom najdôležitejšom okamihu. Okrem víťazstva nad Českom deklasovali v rozhodujúcom zápase skupiny Nórsko 11:1, čím si zabezpečili 3. miesto v skupine, postup do štvrťfinále a vyhli sa boju o zotrvanie v elitnej skupine majstrovstiev sveta.

Až 10 hráčov tohto výberu bude môcť hrať na svetovom šampionáte do 18 rokov aj v budúcom roku.

V tohtoročnom výbere mal bohaté zastúpenie aj HC SLOVAN Bratislava. Spolu s majstrovským HK Nitra dodal do reprezentácie najviac hráčov - štyroch. Aj keď naši chlapci nepatrili medzi absolútnych lídrov tímu, na šampionáte sa nestratili.

Brankár Martin Hároník nastúpil do troch zápasov. Z víťazstva sa netešil, úspešnosť zásahov mal na úrovni 86.7 %.

Obranca Andrej Fabuš nastupoval v rozhodujúcich zápasoch v prvej obrannej formácii s členom All Stars šampionátu Lukom Radivojevičom. Zaznamenal 1 asistenciu a 5 mínusových bodov.

Fabian Andrej Ličko sa prepracoval do základnej zostavy, s bilanciou 1+1 bol naším druhým najproduktívnejším obrancom a mal tri plusové body.

Miroslav Šatan hral na pozícii centra tretieho útoku, prihral na 4 góly a mal jeden mínusový bod.

Hároník, Fabuš a Šatan figurujú zároveň v preddraftových rebríčkoch NHL. Preto budeme 28. a 29. júna sledovať, či si niektorého z nich v Las Vegas nevyberie klub NHL.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar