Slovan má slovenskú draftovú jednotku

Slovenskou jednotkou draftu NHL sa stal hokejista juniorky HC SLOVAN Bratislava Miroslav Šatan jr. (2006), ktorého si v siedmom kole z celkovej 212. pozície vybral Washington Capitals.

Syn legendy slovenského hokeja urobil za posledný rok veľký krok vpred a tak sa dostal do draftových rebríčkov, pričom v preddraftovom rankingu európskych korčuliarov figuroval na nádejnom 51. mieste. Nakoniec si ho tím z hlavného mesta USA vybral takmer na záver draftu.

Miroslav Šatan jr. odohral väčšinu uplynulej sezóny v juniorskom tíme HC SLOVAN Bratislava. V 27 zápasoch juniorskej extraligy zaznamenal 31 bodov za 14 gólov a 17 asistencií. 

Počas deviatich duelov v Tipos SHL za projekt Slovensko U18 získal štyri body (1+3), rovnaký počet pridal v siedmich stretnutiach na MS do 18 rokov (0+4), kde zväčša nastupoval ako center tretej útočnej formácie. Bol piatym najproduktívnejším členom mužstva. Štyria hráči pred ním - Radivojevič, Pobežal, Chrenko a Tomík - sú o rok mladší a môžu byť draftovaní až v roku 2025.

Draftom NHL v minulosti prešiel aj otec Miroslav Šatan st.. V roku 1993 bol draftovaný v piatom kole z celkového 111. miesta, vybral si ho Edmonton Oilers. Okrem tohto tímu hrával aj za Buffalo Sabres, New York Islanders a Boston Bruins. Absolvoval 1050 zápasov s bilanciou 363G+372A.

Šatan ml. bol najvyššie zo Slovákov aj vo finálnom preddraftovom rebríčku Centrálneho skautského úradu (CSS), 201 cm vysoký center figuroval medzi korčuliarmi pôsobiacimi v Európe na 51. priečke. Až za ním boli obrancovia Samuel Kupec (67.), Adam Beluško (132.) a Jakub Harvánek (134.). Medzi európskymi brankármi bol pomerne vysoko na 5. mieste ďalší Slovanista Martin Haronik, ale napokon po ňom žiadny klub nesiahol.

Aj prvý slovenský hokejista draftovaný do NHL bol hráč Slovana, najmladší z legendárnej bratskej trojice Šťastných, Anton v roku 1978. Odvtedy sa stalo, že by si tímy profiligy nevybrali ani jedného Slováka, len v rokoch 1980, 2008, 2012 a 2016. Najnižšie postavenou draftovou jednotkou bol v roku 1985 ďalší útočník Slovana Marián Horváth (nar. 1965), ktorého si Los Angeles Kings vybrali v dvanástom kole z 240. miesta.

Doteraz posledným hokejistom, ktorý bol v čase svojho draftu hráčom Slovana Bratislava, bol Marko Daňo v roku 2013 (vybral si ho Columbus Blue Jackets). V roku 2003 boli draftovaní Jaroslav Halák, Ivan Dornič a Branislav Fábry, rok predtým Radoslav Hecl.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar