Sena Acolatse novou posilou Slovana

Ďalším novým hráčom, ktorý posilní obranné rady HC SLOVAN Bratislava v sezóne 2024/25, je Sena Acolatse.

Sena Acolatse (nar. 28.11. 1990, Hayward, USA) má americké aj kanadské občianstvo, zároveň je však hrdý na svoj ghanský pôvod po otcovi. Vlaňajšiu sezónu odohral v konkurenčnom HK Dukla Ingema Michalovce. V základnej časti nastúpil do 36 zápasov, v ktorých zaznamenal 33 bodov za 11 gólov a 22 asistencií. V playoff pridal 6 zápasov s jednou asistenciou. Celkove bol tak 7. najproduktívnejším obrancom Tipos extraligy s výborným priemerom 0,81 bodu na zápas.

Sena začal svoju kariéru v juniorskej súťaži Western Hockey League (WHL), kde hrával za Seattle Thunderbirds, Saskatoon Blades a Prince George Cougars. Napriek tomu, že nebol nikdy draftovaný do NHL, v apríli 2011 podpísal trojročný nováčikovský kontrakt s tímom San Jose Sharks. Nasledujúce tri sezóny strávil vo farmárskom tíme Worcester Sharks, ale napriek solídnej produktivite (17 až 21 bodov ako obranca za sezónu) sa mu nepodarilo prepracovať do prvého tímu Sharks. V lete 2014 preto podpísal jednoročný dvojcestný kontrakt s iným tímom NHL Calgary Flames, ale sezónu 2014/15 opäť strávil na farme AHL v klube Adirondack Flames, kde na jeho konto pribudlo ďalších 19 kanadských bodov.

Podobná situácia sa opakovala aj v ďalších troch sezónach. Acolatse pravidelne nastupoval v druhej najlepšej profesionálnej lige AHL, postupne v kluboch Portland Pirates, Springfield Thunderbirds a Providence Bruins, ale do NHL sa mu nepodarilo cez tieto farmárske tímy preniknúť. Preto sa v lete 2018 po prvý raz rozhodol vyskúšať európsky angažmán.Vybral si kvalitnú nemeckú súťaž DEL, v ktorej odohral tri sezóny za Straubing Tigers a ďalšie dve za Iserlohn Roosters. Z osobného hľadiska sa mu najviac vydarilo druhá sezóna v Straubingu, keď v 47 zápasoch 10x skóroval a na ďalších 20 gólov asistoval. Celkom odohral v DEL 217 zápasov, v ktorých zaznamenal 101 bodov.

Po piatich rokoch v DEL-ke a vypršaní kontraktu sa vlani v lete presťahoval do Michaloviec, kde potvrdil svoje renomé ofenzívneho beka s dobrou strelou a fyzickou hrou v obrannom pásme. Slovan sa o Acolatseho zaujímal už pred vlaňajšou sezónou a kontakt s hráčom obnovil opäť po jej skončení. 

"Teším sa na novú sezónu v belasom drese. Hlavne sa už neviem dočkať prvého domáceho zápasu a skvelých fanúšikov na štadióne,” povedal po podpise zmluvy so Slovanom Sena Acolatse.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar