Predstavujeme nového športového riaditeľa Rostislava Dočekala

V tieni príchodu nového hlavného trénera HC SLOVAN Bratislava Vladimíra Růžičku tak trochu zostala informácia o menovaní Rostislava Dočekala za nového športového riaditeľa. Funkciu prijal zatiaľ dočasne do konca prebiehajúcej sezóny a popri áčku Slovana bude mať naďalej na starosti pôsobenie rezervného tímu Modré krídla Slovan v Tipos SHL.

Do Slovana Bratislava prišiel v priebehu minulej sezóny po tom, čo Miroslav Lažo prijal funkciu generálneho sekretára Slovenského zväzu ľadového hokeja. Dočekal po ňom prevzal post športového riaditeľa Modrých krídiel a mužstvo doviedol spolu s trénerskym duom Lipiansky - Slovák na slušné 6. miesto po základnej časti. Vo štvrťfinále potom mladíci riadne potrápili neskoršieho víťaza a dnes už extraligistu HC 19 Humenné. V lete Dočekal poskladal veľmi zaujímavý a konkurencieschopný B tím a zabezpečil mu kvalitnú letnú prípravu vrátane viacerých zápasov proti účastníkom druhej najvyššej českej súťaže s postupovými ambíciami. Príprava sa vypláca, krídla sú po piatich kolách na výbornom 2. mieste.

Rostislav Dočekal nie je na tomto poste žiadnym nováčikom. Naopak, patrí medzi ostrieľaných manažérskych matadorov a na pozícii športového manažéra sa objavil po prvý raz už v sezóne 1994/95 v Hodoníne. Doteraz najväčšie úspechy slávil na prelome tisícročia v Znojme. Klub dostal medzi českú elitu a v skromných podmienkach konkuroval bohatším a renomovanejším značkám českého klubového hokeja. Do Znojma sa neskôr vrátil už v čase, keď klub pôsobil v nadnárodnej EBEL lige a pod jeho vedením ako športového manažéra sa vyšvihol až do finále play off.

Okrem Znojma, ku ktorému má manažérsky najbližšie, Dočekal pôsobil ako skaut, športový riaditeľ alebo dokonca asistent trénera aj v Ingolstadte (nemecká DEL), Vienna Capitals (EBEL liga), Lev Praha (KHL) a v českých extraligových tímoch Kometa Brno, Karlovy Vary a Litvínov.

Zaujímavosťou je, že Dočekal je rodákom z Palerma na Sicílii, po mame má časť talianskych predkov. Stál aj za príchodom Vladimíra Růžičku, ktorého ako trénera v krízovej situácii, do ktorej sa Slovan na začiatku sezóny dostal, akcionárom klubu vrele odporučil. S kapitánom zlatého českého tímu z Nagana sú dlhoroční priatelia, aj keď spolu až doteraz nikde nepôsobili. Majú však podobný pohľad na hráčov a na herný štýl, ktorým by sa mal Slovan prezentovať.

„Potrebovali sme angažovať skúseného trénera s autoritou a charizmou. V najbližších zápasoch budeme podrobne sledovať výkony hráčov, uvidíme, kto nám zapadne do tímu a do systému, ktorý chceme hrať. To bude v úvode najdôležitejšie,“ povedal na tlačovej konferencii k skladbe tímu, kde sa v najbližšom čase očakávajú určité zmeny.

Dočekal, rovnako ako akcionári a fanúšikovia klubu, chce, aby sa Slovan prezentoval aktívnou útočnou hrou, ktorá v priebehu jesenných mesiacov postupne priláka viac divákov do hľadiska arény. Nebude to však úplne zo dňa na deň, na to potrebuje mužstvo doplniť o vhodné typy hráčov. Jeden, ktorý by mal potešiť fanúšikov Slovana, príde už v priebehu tohto týždňa. 

Aj keď to nebude v rozbehnutej sezóne ľahké, Dočekal chce doplniť mužstvo predovšetkým o hráčov, ktorí budú mať na hru tímu takmer okamžitý pozitívny vplyv. Posilniť podľa jeho slov Slovan potrebuje na všetkých postoch, okrem trénerov bude výber hráčov konzultovať aj s akcionármi klubu tak, aby ich cena zodpovedala výkonu.

„Musí to vychádzať aj z toho, z akej súťaže hráčov beriete, ako sa tam hrá, či zapadnú do našej extraligy. Budeme vyberať toho, o kom si budeme myslieť, že nám hneď pomôže. Nemôžeme čakať mesiac, kým sa do toho dostane.“

Perspektívne si však Rostislav Dočekal vie predstaviť, že šancu v áčku dostanú aj niektorí hráči z Modrých krídiel, ktorých dôvernejšie pozná. Podľa vlastných slov v krídlach korčuľuje minimálne pätica mladých hokejistov, ktorých chce postupom času vytiahnuť hore. 

„Sú tam zaujímaví mladí hráči, ale my sme teraz v situácii, kedy potrebujeme zabrať okamžite. Hokejisti z Modrých krídiel potrebujú ešte vyzrieť. Ten potrebný výkonnostný skok do extraligy urobia, keď budú v tíme, ktorému sa darí. Teraz tam niekoho budeme zapracovávať, ale prioritne potrebujeme, aby sa A-tím ihneď zlepšil,“ vysvetlil.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar