Navždy nás opustil Karol Fako

Smutná správa zasiahla v sobotu HC SLOVAN Bratislava, vo veku 88 rokov zomrel Karol Fako.

Karol Fako sa narodil 24. novembra 1931 v Bratislave, kde začínal v ŠK v roku 1945 a v drese predchodcu Slovana nastúpil v sezóne 1948/49 na svoj prvý ligový zápas. Počas vojenskej služby i po nej hral od roku 1952 až do roku 1956 postupne v ATK Praha, ÚDA Praha a v Tankistovi. Po návrate do Bratislavy odohral ešte osem sezón v Slovane, kde skončil v roku 1964 a ako 33–ročný hral ešte jeden rok za Slovan Hodonín. Za 14 sezón v najvyššej súťaži dal v 311 zápasoch 121 gólov. V reprezentácii hrával s prestávkami od roku 1951 až do roku 1959 a reprezentačné roky zavŕšil ziskom bronzovej medaily z MS.Legenada HC SLOVAN Bratislava bol majstrom nenapodobniteľných kľučiek, perfektných blafákov a figliarskych akcií, za čo si vyslúžil prezývku „Frmol“. Patril k hráčom skvelej generácie päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia, popri Staršom, Golonkovi, Černickom, Gregorovi, Čaplovi, a ďalších. Skandovanie na útočnú formáciu „Starší, Fako, Černický – tí to hrajú technicky“ bolo v časoch večného korunného princa Slovana v československej lige najpopulárnejším medzi divákmi na bratislavskom zimnom štadióne. Po skončení hráčskej kariéry presedlal Karol Fako na trénerskú dráhu, najčastejšie v bratislavskom Slovane, kde striedavo viedol seniorov a mládežnícke tímy. Svoje trénerské skúsenosti však odovzdával aj vo Švajčiarsku, Rakúsku, Taliansku, dva roky bol trénerom juniorských výberov Československa (1970 – 1972). V roku 2004 ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja.HC SLOVAN Bratislava vyjadruje rodine a priateľom Karola Faka úprimnú sústrasť. Posledná rozlúčka s Karolom Fakom bude vo štvrtok 27. februára 2020 o 10:15 h v bratislavskom krematóriu.