Obranu Slovana posilní Patrik Bačik

Odchovanec HC SLOVAN Bratislava prichádza do materského klubu po troch sezónach strávených v Banskej Bystrici.

Patrik Bačik (nar. 7.2. 1995, Bratislava) prešiel v Slovane všetkými kategóriami. Keď hral Slovan svoju prvú sezónu v KHL, Patrik bol členom úspešnej belasej juniorky, ktorá po veľa rokoch získala titul majstra Slovenska. 

V januári 2015 získal s tímom Slovenska bronzovú medailu na MS do 20 rokov v Kanade. Jeho spoluhráčmi v mužstve trénera Ernesta Bokroša boli aj brankár Denis Godla a útočník Samuel Petráš. To už mal za sebou extraligový debut v drese Nitry a v ďalšej sezóne hrával počas hosťovania stabilne extraligu v Martine.

Prvé dva zápasy za Slovan si pripísal v sezóne 2015/16 v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige. Od leta 2016 sa stal pevnou súčasťou obranných radov Slovana, v ktorom strávil nasledujúcich päť plných sezón, z toho tri v KHL. Často nastupoval v obrannej dvojici so súčasným kapitánom Michalom Sersenom. V KHL sa jeho bilancia zastavila na 138 zápasoch. V najvyššej slovenskej súťaži odohral doteraz celkom 398 zápasov (vrátane playoff), z toho 97 za Slovan. Dal v nich 25 gólov a na ďalších 91 asistoval.

V poslednej sezóne v Banskej Bystrici bol s 27 bodmi druhým najproduktívnejším slovenským obrancom v súťaži za reprezentantom Gajdošom z Nitry. Pre porovnanie, najepšími Slovanistami v tomto ukazovateli boli Sersen, Kubka a Golian, všetci s 12 bodmi.

V zápase playoff v marci 2021 sa Patrik Bačik ťažko zranil. Na ľad sa vrátil až na jeseň toho istého roku v rezervnom tíme Modré krídla Slovan, ale vtedajší realizačný tím A mužstva usúdil, že by si v konkurencii ďalších obrancov nevybojoval trvalé miesto v základnej zostave. Slovan ho následne krátko pred Vianocami uvoľnil do Banskej Bystrice výmenou za ofenzívnejšie ladeného kanadského obrancu Alexa Bretona. Pod Urpínom sa Patrik Bačik rýchlo stal oporou obrany "baranov", vynechal iba minimum súťažných zápasov a v ostatných dvoch sezónach nosil na drese áčko asistenta kapitána. 

Po skončení sezóny ho tréner Craig Ramsay povolal do reprezentačného výberu Slovenska, v ktorom sa udržal až do predposledného prípravného zápasu s Poľskom. Neprežil predposledný "cut", pred ktorým do mužstva pribudli obrancovia z NHL a finalistu českej extraligy. V tomto roku nastúpil do ôsmich reprezentačných zápasov, celkom má doteraz na konte 11 štartov s tromi asistenciami.

"Som veľmi rád, že Slovan prejavil o moje služby záujem. Pre mňa je to o to cennejšie, že sa ako odchovanec klubu môžem spolu s rodinou vrátiť do rodného mesta. Verím, že mužstvu mám čo ponúknuť a so spoluhráčmi urobíme dobrú partiu, ktorá bude môcť od začiatku sezóny myslieť na tie najvyššie ciele. Už teraz sa teším na ďalšiu sezónu s orlom na hrudi," povedal pre náš web po podpise novej zmluvy Patrik Bačik.

HC SLOVAN Bratislava víta späť vo svojich radoch svojho odchovanca a "strateného syna" a je presvedčený, že s Patrikom Bačikom sa v novej sezóne výrazne skvalitní hra mužstva v defenzíve.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar