Na súpisku Slovana pribudne obranca Shawn Lalonde

Po predčasnom rozviazaní zmluvy s Mattom Murphym doplní obranné rady HC SLOVAN Bratislava 33-ročný kanadský bek Shawn Lalonde, ktorý sa s klubom dohodol na zmluve do konca sezóny.

Shawn Lalonde (nar. 10.3. 1990, Orléans, Ontario, Kanada, výška 185 cm, hmotnosť 93 kg) vstúpil do veľkého hokeja v OHL v tíme Belleville Bulls. Už od svojho juniorskeho veku sa vyznačoval dobrými fyzickými parametrami a tvrdou strelou pri pravom držaní hokejky. Počas troch sezón v ontarijskej juniorke si zahral v All Stars zápase ligy. Už v prvom roku si ho všimli viaceré kluby NHL, napokon si ho v drafte NHL v roku 2008 v treťom kole z celkového 68. miesta vybrala organizácia Chicago Blackhawks.

"Jastrabi" nechali Lalondeho odohrať v juniorskej lige tri sezóny. Počas nich sa vypracoval na jedného z najlepších obrancov súťaže, v 124 zápasoch zaznamenal na obrancu výborných 109 bodov pri 32 góloch. Nasledujúce tri sezóny strávil mladý obranca na farme Chicaga v tíme Rockford Icehogs v AHL, počas ktorých odohral 204 zápasov. Zaznamenal v nich solídnych 70 bodov. Jeho pamätný deň prišiel 27. apríla 2013, kedy nastúpil - ako sa neskôr ukázalo - na svoj jediný zápas v NHL. Chicago hralo proti St. Louis Blues, Lalonde strávil na ľade pri 20 striedaniach takmer 15 minút a zápas skončil s jedným plusovým bodom.

Po tejto sezóne sa Lalonde stal obmedzeným voľným hráčom (RFA), avšak ponuku Chicaga na nový kontrakt odmietol. V čase vrcholnej slávy Chicaga bola len malá pravdepodobnosť, že by sa dokázal trvalejšie prepracovať do troch obranných dvojíc "jastrabov".

Keďže o neho neprejavil záujem žiadny iný klub NHL, Shawn sa rozhodol pre pokračovanie kariéry v Európe. Jeho prvým pôsobiskom boli Eisbären Berlin, na jeden rok si odskočil do švédskej najvyššej súťaže v drese Färjestads BK, aby sa opäť vrátil do nemeckej DEL. Nasledujúce tri sezóny bol pevnou súčasťou defenzívy tímu Kölner Haie, jeden rok hájil farby konkurenčného Norimberg Ice Tigers. Počas svojho pôsobenia v Kolíne sa stal trikrát najlepším strelcom ligy spomedzi všetkých obrancov a raz vyhral kanadské bodovanie obrancov s 34 bodmi (sezóna 2016/17. Vyskúšal si aj fínsku najvyššiu súťaž v tíme Ässät Pori a naposledy pôsobil v KHL, najprv vo Vladivostoku Admirals, potom v Čerepovci, kde bol spoluhráčom Adama Lišku, a vlani v Dinamo Minsk.

„V osobe Shawna Lalonda prichádza do Slovana fyzicky dobre stavaný obranca, ktorý dokáže svoju postavu výborne využívať a byť dôrazný v súbojoch v kľúčových priestoroch v obrannom pásme. Zároveň je to hráč, ktorý dobre číta hru, hrá pozične a jeho prvá nahrávka, ako aj tvrdá strela od praváka majú výborné parametre. Veríme, že jeho bohaté hráčske skúsenosti nám v našej situácii pomôžu a v obrane budeme s ním efektívnejší na oboch koncoch klziska," povedal o novej akvizícii asistent trénera Rudolf Jendek.

Shawn Lalonde priletí do Bratislavy v piatok dopoludnia. Jeho zaradenie do zostavy už na piatkový zápas v Nitre je málo pravdepodobné, avšak na svoju premiéru v slovenskej extralige by mohol byť pripravený v nedeľu v domácom derby zápase proti HK DUKLA Trenčín.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar