K Petrovi Oremusovi sa pridajú Tomáš Surový a Jaroslav Obšut

Po tom, čo na vlastnú žiadosť ukončil svoje pôsobenie pri A mužstve HC SLOVAN asistent trénera Andrej Kmeč, citujúc rodinné dôvody, pracoval športový manažment klubu na doplnení realizačného tímu hlavného trénera Petra Oremusa.

Novými asistentmi sa stávajú Tomáš Surový a Jaroslav Obšut. K A mužstvu sa oficiálne pripoja počnúc prvým dňom spoločnej letnej prípravy 22. júla.

Obaja majú za sebou skvelé hráčske kariéry, počas ktorých odohrali stovky zápasov na úrovni reprezentácie, NHL, KHL a ďalších kvalitných hokejových súťaží.

Po trénerskej stránke Tomáš Surový pôsobil ako asistent trénera dve sezóny v rodnej Banskej Bystrici, jeden rok v Michalovciach a vlani zároveň ako asistent trénera reprezentácie Slovenska do 20 rokov, vrátane svetového šampionátu tejto vekovej kategórie vo Švédsku.

Jaroslav Obšut stál posledné tri roky na striedačke úspešného dorastu HC SLOVAN Bratislava U18 ako asistent trénera Michala Macha, s ktorým získal jeden titul majstra Slovenska (2023) a dve strieborné medaily.


Tomáš Surový (1981) odohral počas svojej kariéry 126 zápasov NHL v drese Pittsburgh Penguins, v ktorých zaznamenal 59 bodov. V KHL pridal 340 zápasov v tímoch Dinamo Riga, CSKA Moskva, Dinamo Minsk, Lev Praha a HC SLOVAN Bratislava.

V Slovane pôsobil "Suro" v rokoch 2014 až 2017 a v 127 zápasoch za Slovan strelil 13 gólov a pridal 23 asistencií. Patril medzi miláčikov bratislavských fanúšikov a v roku 2016 priviedol ako kapitán mužstva svoj tím do štvrťfinále playoff.

Okrem dvoch najkvalitnejších klubových súťaží na svete si zahral aj v najvyššej švédskej lige za kluby Lulea Hockey, HC Linköping a AIK Skelleftea. V slovenskej extralige vždy ako kapitán mužstva trikrát za sebou zdvíhal nad hlavu Pohár Vladimíra Dzurillu za víťazstvo v playoff v tíme HC '05 Banská Bystrica (2017-2019).

Surový má za sebou aj bohatú a úspešnú reprezentačnú minulosť. Dres Slovenska obliekol na troch olympijských hrách (2006, 2014, 2018), pričom naposledy v Pjongčangu bol kapitánom výberu trénera Craiga Ramsayho. Okrem toho sa zúčastnil na siedmich majstrovstvách sveta. Z Helsínk v roku 2012 si priviezol striebornú medailu. Celkom odohral v najcennejšom drese 178 zápasov, viaceré z nich s kapitánskym céčkom.

"Nesmierne si vážim príležitosť pracovať  v takom veľkom klube, akým je Slovan Bratislava. Zároveň je pre mňa osobne obrovskou cťou spolupracovať s takým skvelým a rešpektovaným trénerom, akým je Peter Oremus. Verím, že spoločnými postupnými krokmi vrátime Slovan späť na pozície, ktoré mu patria. Samozrejme, všetko musí byť podložené poctivou prácou nás všetkých v klube. Veľmi sa na túto výzvu teším a pristupujem k nej s maximálnou pokorou," povedal pre web hcslovan.sk Tomáš Surový. 


Jaroslav Obšut (1976) má taktiež za sebou bohatú vyše dvadsaťročnú kariéru hráča na najvyššej úrovni. V NHL dostal príležitosť v siedmich zápasoch v drese St. Louis Blues a Colorado Avalanche. Okrem toho strávil sedem sezón vo farmárskej AHL, kde odohral viac ako 300 súťažných zápasov.

Po návrate zo zámoria pôsobil päť plných sezón v najvyššej švédskej súťaži v drese tímu Lulea Hockey, za ktorý odohral 271 zápasov so skvelou bilanciou pol bodu na zápas ako obranca. Neskôr sa jeho kariéra odvíjala v KHL, kde postupne obliekal dres Spartaku Moskva, Atlantu Mytišči, Dinama Minsk a Donbass Doneck. Celkom nastúpil v KHL do 225 zápasov a na konto mu pribudlo takmer 100 kanadských bodov. V závere kariéry si ešte vyskúšal hokej v Rumunsku a v druhej slovenskej lige pomáhal rodnému Prešovu a HC Bratislava.

Jaroslav Obšut reprezentoval Slovensko na dvoch majstrovstvách sveta, jednej olympiáde a tiež na Svetovom pohári v hokeji (2004). Celkom odohral za Slovensko 36 zápasov na najvyššom fóre.

"Ponuka asistenta trénera pri A mužstve HC SLOVAN ma prirodzene veľmi potešila. Teším sa najmä na spoluprácu s Petrom Oremusom, celým realizačným tímom a hráčmi. Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí urobiť nasledujúcu sezónu úspešnou," reagoval na menovanie do funkcie asistenta hlavného trénera Jaroslav Obšut.

Športový manažment Slovana pristúpil k výberu nových asistentov po tom, čo Andrej Kmeč z rodinných dôvodov požiadal o uvoľnenie spod platného kontraktu a návrat do Nitry. Výber úzko konzultoval s hlavným trénerom Petrom Oremusom. Napokon prišlo k dohode, že v novej sezóne budú pri hlavnom trénerovi pôsobiť dvaja asistenti. Tomáš Surový bude mať na starosti najmä ofenzívnu fázu, presilovky, vhadzovania a vzhľadom na svoju výbornú angličtinu bude aj styčnou osobou realizačného tímu smerom k zahraničným hráčom. Jaroslav Obšut ako bývalý skúsený obranca sa bude zameriavať na zlepšovanie defenzívnej stránky hry mužstva.

Do začiatku spoločnej letnej prípravy v závere tohto mesiaca ešte príde k definitívnemu obsadeniu pozície trénera brankárov.


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar