Do Slovana prichádza Kanaďan Wade Murphy

HC SLOVAN Bratislava získal do svojich radov tridsaťročného krídelníka Wadea Murphyho z tímu ECHL Idaho Steelheads.

Wade Murphy (nar. 22. októbra 1993, Victoria, BC, Kanada) je najnovšou posilou v tíme Petra Oremusa. Kanadský krídelník s držaním hokejky napravo vstúpil do súťažného hokeja v rodnej Victorii v tíme Grizzlies, ktorý je tradičným účastníkom juniorskej ligy BCHL. Svoj prvý tímový úspech však zaznamenal v konkurenčnom Penticton Vees, s ktorým súťaž vyhral a stal sa najproduktívnejším hráčom celého playoff.

Z juniorskeho hokeja viedli ďalšie hokejové kroky Wadea Murphyho do univerzitnej súťaže NCAA. V rokoch 2013 až 2017 odohral štyri vysokoškolské sezóny najprv za University of North Dakota a neskôr za Arizona State University. Ešte predtým si ho vo vstupnom drafte NHL v roku 2013 vybral tím Nashville Predators v 7. kole, celkovo zo 185. miesta, ale najlepšiu ligu sveta si nezahral.

V kariére za oceánom pokračoval v súťaži ECHL až do roku 2019. Postupne vystriedal tímy Manchester Monarchs, Worcester Railers, Greenville Swamp Rabbits, Kalamazoo Wings a Maine Mariners.

V lete 2019 sa Wade Murphy rozhodol skúsiť hokejové šťastie v Európe. Pred sezónou 2019/2020 ho angažoval nórsky tím Narvik, v ktorom získal počas prvej sezóny 46 bodov (15+31) v 44 dueloch. To mu vybojovalo nový kontrakt v kvalitnejšom tíme Valerengen Oslo. Z Nórska sa po dvoch sezónach presunul do nadnárodnej ICE HL, aby odohral ďalší ročník v tíme účastníka tejto súťaže Olimpija Ljubljana. 

Následný návrat do zámoria mu prospel a v posledných dvoch sezónach strelecky aj bodovo doslova explodoval. Stal sa lídrom popredného tímu ECHL Idaho Steelheads, v ktorom v sezóne 2022/23 prispel k zisku Brabham Cupu za víťazstvo v základnej časti ECHL 63 bodmi v 74 zápasoch. Svoje mužstvo dotiahol až do finále playoff, on sám sa stal najproduktívnejším hráčom vyraďovacej časti s 20 bodmi v 20 zápasoch. Vlani svoje individuálne štatistiky ešte vylepšil, keď v 72 zápasoch zaznamenal až 77 bodov. V hodnotení bodov na zápas skončil v celej súťaži na 3. mieste s priemerom 1,24 bodov.

Po takýchto sezónach sa bude od Wadea Murphyho prirodzene očakávať, že sa zaradí medzi lídrov produktivity aj v Slovane. 

"Hru Wadea Murphyho sme sa snažili čo najdôslednejšie naštudovať, navyše sme na neho získali veľmi dobré referencie. Ide o komplexného útočníka. Presvedčil nás výborným korčuľovaním a kvalitnou strelou. Nie je mu cudzia ani fyzická hra. Je to hráč do kombinácie. Rátame s ním do prvých dvoch útokov a očakávame, že by mal patriť medzi produktívnych lídrov mužstva," povedal na margo najnovšej akvizície športový riaditeľ HC SLOVAN Bratislava Rostislav Dočekal.

"Neviem sa dočkať príchodu do Slovana. Teším sa na nových spoluhráčov, fanúšikov a celkovo na mesto Bratislava. Už som tu raz bol a mesto som si zamiloval. Moji bývalí spoluhráči, ktorí pôsobili v drese Slovana, mi povedali aké je toto miesto špeciálne a je mi cťou tu byť. Poďme Slovan!," uviedol po podpise zmluvy kanadský útočník Wade Murphy.

 

 


 


Časopis Powerplay

05/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 05 sa dočítate:

  • Profil Denisa Godlu: Minister obrany z kráľovského mesta
  • Predstavujeme: Európska premiéra Patricka Holwaya
  • Rozhovor s trénermi Petrom Oremusom a Andrejom Kmečom
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Počas výluky priali hviezdy Slovanu
  • Slovanisti vo svete: Rok Tičar