Dnes by sa dožil 90 rokov Karol Fako

DNES SI PRIPOMÍNAME OKRÚHLE 90. NARODENINY JEDNEJ Z NAJVÄČŠÍCH LEGIEND BRATISLAVSKÉHO A SLOVENSKÉHO HOKEJA KAROLA FAKA.

Populárny "Frmol", ako ho v čase jeho najväčšej slávy prezývali, pôsobil v Slovane Bratislava v rokoch 1948-1952 a potom od roku 1956 až do skončenia hráčskej kariéry v roku 1965. Je stelesnením pamätnej éry nášho klubu, ktorý v jeho časoch prezývali korunným princom federálnej ligy. Sám Karol Fako získal 5 strieborných medailí vicemajstra republiky, ale na vytúžený titul jeho generácia nedosiahla.

Z MS 1959 v ČSR má v drese Československa bronzovú medailu. Výrazným spôsobom sa na nej podieľal, keď pripravil rozhodujúci gól na 5:3 pri power play v zápase proti Kanade (5:3).

V lige odohral tento bratislavský rodák za 14 sezón 311 zápasov, v ktorých dal 121 gólov. V reprezentácii nastúpil do 29 zápasov, skóroval 9x. Po skončení kariéry trénoval v Slovane, BEZ-ke, ale aj v zahraničí. S Karlom Gutom viedli československú juniorku, so svojím dlhoročným spoluhráčom z útoku Júliusom Černický viedol v Bratislave hokejovú školu pre malé deti.

V roku 2004 ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja. Zomrel vo februári 2020 vo veku 88 rokov.