Belasí boli zapojení do movembra

Do iniciatívy boja proti rakovine prostaty sa počas novembra zapojili slovanisti Christopher Brown, Shawn Lalonde a Brett Findlay. Podľa dostupných dát trpí na Slovensku rakovinou prostaty približne 9 000 Slovákov.

Cieľom kampane Movember je dosiahnuť, aby sa muži viac starali o svoje zdravie a odhodlali sa na preventívnu prehliadku u urológa. Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Počet ochorení narastá predovšetkým po 40. a 50. roku života. Môže sa však objaviť aj u mladších mužov.

Charitatívny projekt Movember sa zrodil už pred vyše dvadsiatimi rokmi (1999) v Austrálii. Miestna skupina mladých mužov si vtedy nechala narásť vtipné fúzy a prostredníctvom predaja tričiek zarobila prvé peniaze pre charitatívne účely. Názov pochádza z kombinácie slov "moustache" (fúzy) a mesiac november. Tento nápad zanedlho obletel celý svet. Na Slovensku je prítomný približne posledných desať rokov.

V športovom svete Movember najviac preslávili hokejisti najlepšej ligy sveta NHL. Prostredníctvom nadácie Hockey Fights Cancer sa do tejto iniciatívy zapojio od roku 2011 vyše 1 100 hráčov.

Z aktuálnej súpisky Slovana si počas celého novembra najväčšiu ozdobu na tvári vypestovali Chris Brown a Brett Findlay. V minulosti Movember poctivo dodržiaval napr. Marek Viedenský.

Chris Brown priznáva, že muži na celom svete majú tendenciu tému rakoviny prostaty tabuizovať.

"Je to náročná téma a úplne tomu rozumiem. Viete, muži niekde v sebe cítia to, že sú silní, či dominantní a práve pri ochorení prostaty sa tá mužskosť stráca. Myslím si, že aj medzi tvrdými hokejistami sa nájde pár hráčov, ktorí sa boja tohto vyšetrenia a rakoviny prostaty. Len im chcem odkázať, že včasným vyšetrením môžu predísť vážnym problémom. Je to možno klišé, ale každý má zdravie len jedno. Preto si ho treba chrániť,vyjadril svoj názor Chris Brown.
 

Preventívne prehliadky prostaty u urológa už od veku 40 rokov podporuje každá zdravotná poisťovňa. Od minuléh roku sa dá na ňu ísť aj bez výmenného lístka od všeobecného lekára. 


Fotogaléria

Časopis Powerplay

04/2024:

V najnovšom čísle POWERPLAY 04 sa dočítate:

  • Profil Timoteja Šilleho: Ďalší Šille v drese Slovana
  • Predstavujeme Samsona Mahboda: Mohol z neho byť skvelý futbalista
  • Pamätné momenty z histórie Slovana: Proti víťazom Stanley Cupu
  • Slovanisti vo svete: Cam Barker