Životné jubileum Václava Nedomanského

Člen siene slávy slovenského a českého hokeja oslavuje dnes okrúhle 75. narodeniny.

Jeden z najlepších hokejistov československej histórie obliekal dres Slovana od roku 1962 nepretržite dvanásť sezón. Nedomanský patril k veľkým ťahúňom nášho mužstva a nielen svojou hrou, ale i osobnostným rozmerom hokejového granda a hráčskeho gentlemana lákal na zimný štadión množstvo fanúšikov. Nezabudnuteľné bolo najmä „Venco, banán“, ktoré zaplnené tribúny skandovali na oslavu tohto výnimočného hokejistu. Hráč so 14 – nástkou na chrbte sa stal veľkým symbolom Slovana a až štyrikrát bol najlepším strelcom ligy, keď vždy nastrieľal viac ako 35 gólov. Za Slovan strelil počas dvanástich sezón až 369 gólov. Vynikajúce schopnosti ukázal legendárny hokejista aj v československej reprezentácii, kde debutoval v roku 1965 vo Fínsku. Práve od týchto MS nastúpil na všetkých svetových šampionátoch až do roku 1974. V roku 1972 sa Nedomanský tešil v Prahe z titulu majstra sveta. Celkovo získal ďalších päť strieborných a tri bronzové medaily z MS.  Na ZOH bol členom strieborného a bronzového čs. tímu z rokov 1968 a 1972.  Skvelé výkony na Majstrovstvách sveta ho trikrát vyniesli do elitnej smotánky All-Stars výberu a v roku 1974 ho dokonca vyhlásili za najlepšieho útočníka.Kariéra Nedomanského pokračovala od roku 1974/1975 za morom. Vo svojej druhej sezóne v tíme Toronta Toros sa stal najlepším strelcom a zároveň najproduktívnejším hráčom mužstva. Medzi viac ako úspešné zaraďujeme aj jeho pôsobenie v drese Detroitu Red Wings, kde v sezóne 1978/1979 nazbieral 73 bodov, čím sa stal najproduktívnejším hráčom mužstva a v celej NHL mu patrilo 28. miesto.  V NHL si tiež pripísal štarty v dresoch St. Louis Blues a New York Rangers. V profilige nastúpil celkovo na 421 zápasov, v ktorých si zaknihoval 278 bodov.Po skončení hráčskej kariéry sa „Big Nedo" venoval vyhľadávaniu hráčskych talentov pre kluby NHL a pôsobil tiež vo funkcii konzultanta slovenskej hokejovej reprezentácie. Od roku 1997 je členom Siene slávy NHL, o päť rokov neskôr sa dostal aj do slovenskej a v roku 2008 do českej.Václavovi Nedomanskému želáme k dnešným narodeninám to najdôležitejšie – hlavne pevné zdravie a veľa šťastia – VŠETKO NAJLEPŠIE!