Logo

Správy

Najbližší zápas

Dnes o 18:30
Zápas vysiela Sport 1
vs
HC SLOVAN Bratislava
HK Poprad
Vstupenky Live prenos
Ticket Shop
HC SLOVAN Bratislava
29 Jan
HK Poprad
18:30
Vstupenky
Doma Vonku

Vladimír Országh: Víťazstvá potešia, prehry nás musia posúvať vpred

0 0

Oficiálnemu klubovému webu poskytol hlavný tréner Vladimír Országh svoj pohľad na sezónu 2018/19, dotkol sa hodnotenia kádra a poukázal aj na dôvody nelichotivého umiestnenia po základnej časti.

$article->fk_main_image->title

Ako s odstupom niekoľkých dní hodnotíte ročník 2018/19?

Všetci vieme ako sezóna pre klub dopadla a preto ju nemôžem hodnotiť pozitívne. Káder síce nebol najkvalitnejší, borili sme sa počas roku s rôznymi problémami, no napriek tomu sme v tabuľke po základnej časti mali mať o 12 – 15 bodov viac.

Kde hľadať dôvody nelichotivého umiestnenia?

Jeden z hlavných problémov bolo veľmi neskoré skladanie kádra. Po mojom príchode sme mali zazmluvnených azda len dvoch hokejistov. Mužstvo sa lepilo z hráčov, ktorí boli k dispozícii. Chýbala nám nielen kvalita, ale už aj kvantita. Vedeniu HC SLOVAN však v tomto smere ťažko niečo vyčítať, klubu boli prisľúbené finančné prostriedky, s tým sme aj do ročníka 18/19 išli, no ich prísun sa neustále odkladal. V lete sme tak mali značne obmedzený budget. Na trhu bolo čoraz menej kvalitných hráčov pre KHL. Na druhej strane, od niektorých ktorí napokon prišli sme čakali oveľa viac. 

Kde malo mužstvo najväčšie medzery, naopak aké boli silné stránky Slovana?

Slabinou hráčov boli ich individuálne herné činnosti. Často sme niektoré dobré situácie nedotiahli do konca, v rozhodujúcich chvíľach prišli zlé prihrávky, mali sme malý dôraz okolo brány, málo tlaku do brány, nepadli nám z toho góly.  V bránení okolo bránkoviska boli rezervy, čo sa v priebehu sezóny s pribúdajúcimi zápasmi zlepšilo. Nedarilo sa nám v „special teams“ ako by sme si predstavovali. Tu aj ja ako tréner musím zvýšiť podiel práce. Na tieto situácie síce potrebujete hráčsku kvalitu, hlavne v oslabeniach sme však mali robiť na ľade lepšiu robotu. V týchto situáciach sa chcem zlepšiť aj ja, pretože to v dnešnom hokeji rozhoduje.  Silnou stránkou bolo, že mančaft makal až do konca základnej časti. Výsledky síce neboli často pozitívne, no treba si uvedomiť, že mesiac sme hrali so 16 hráčmi. Až na Jokerit v Helsinkách sme odohrali stretnutia so cťou. Veľa chlapcov siahlo na dno svojich síl, bojovalo pre klub. Mrzí ma, že za to nedostali od novinárov, či športovej verejnosti žiadny kredit.  

Ktorých hráčov by ste v sezóne vyzdvihli, kto naopak sklamal?

Potešili ma mladí slovenskí hráči. Veľmi konštatné výkony podával Adam Liška, stále len 19 – ročný útočník dostal šancu, ktorej sa chytil a odohral dobrú sezónu. Rovnako Matúš Sukeľ, ktorý prišiel do klubu v lete na skúšku, ale výkonmi, prístupom a svojou pracovitosťou si miesto zaslúžil. Potenciál ukázali Mário Lunter a Mário Grman. Svoje úlohy splnili aj Rudolf Červený a Michal Řepík. Spokojní nemôžeme byť so zámorskými hráčmi. Bodové očakávanie splnil jedine Jeff Taffe, aj keď v niektorých fázach hry na ňom už bolo vidieť vyšší vek. Od ostatných sme však čakali jednoznačne väčší prínos, mali to byť rozdieloví hráči, výkonmi ani produktivitou to však nepotvrdili.

Sú mladí hráči práve najväčším pozitívom sezóny?

Určite áno. Mladí hráči, ktorí tu pôsobili sú veľkým prísľubom a ukázali potenciál. Presvedčili sme sa, že môžu hrať KHL na dôstojnej úrovni, tiež reprezentovať Slovensko. Nesmú však poľaviť a musia na sebe pracovať. Aj tým, že káder nebol tak nabitý, pre veľa chlapcov to bola šanca ukázať sa, niektorí ju využili, iní nie. 

Tím hral pomerne vyrovnané duely s mužstvami okolo postupového siedmeho, ôsmeho miesta. V čom je príčina, že bodový odstup od nich bol taký veľký?

Vyrovnaných zápasoch bolo v sezóne mnoho, no žiaľ sme v nich dávali málo gólov a aj preto sme v 90% ťahali za kratší koniec, čo nás v konečnom zúčtovaní odsúvalo v tabuľke nižšie. Chýbali nám v zostave rozdieloví hráči, ktorí by to v kľúčovom momente zobrali na seba, dokázali streliť dôležitý gól a prikloniť misky váh na našu stranu.

Čo Vám dal ročník KHL 2018/19 po trénerskej stránke?

Podobne ako som sa v Slovane po trénerskej stránke posunul už v minulosti, keď som pracoval na pozícii asistenta trénera, rovnako tomu bolo aj teraz vo funkcii hlavného kouča. Aj pre mňa bol minulý ročník dobrou skúsenosťou a školou. Vo veľa veciach som si potvrdil , že idem správnym smerom, no boli aj také, ktoré síce stačili na slovenskú extraligu na KHL to však bolo málo. Viem preto, že budem musieť pracovať aj na sebe. Ak chceme aby sa zlepšovali hráči, napredovať musia aj tréneri. 

Bol to z Vášho pohľadu najťažší rok v trénerskej kariére?

Nebolo to pre mňa vôbec ľahké obdobie, rovnako tak pre vedenie a určite ani pre fanúšikov. Aj takéto roky však trénerská kariéra prináša. Prežil som posledné tri úspešné roky v Bystrici, tú aktuálnu zase úplne opačnú na lavičke Slovana. Človek je vďačný za sezóny, kedy sa darí, musí byť vďačný aj za takúto skúsenosť. Víťazstva vždy potešia, no prehry nás nesmú zlomiť, ale posúvať vpred. Osobne aj pre mňa bola táto sezóna napriek zlému umiestneniu veľmi poučná a dala mi veľmi veľa, čo sa týka tréningového procesu, koučingu či vedenia mužstva.

Zaskočila Vás v niečom práca hlavného trénera v KHL, čo bolo ťažšie v porovnaní s vedením tímu v extralige?

KHL je jedna z najlepších svetových líg, s kvalitnými mužstvami a hráčmi. V zápasoch rozhodujú najmenšie detaily. Najmä na začiatku sezóny nás dobiehali chyby, ktoré sme v stretnutiach urobili. Kým v našej súťaži ich súperovi hráči okamžite nepotrestajú, v porovnaní s  KHL prišli po piatich chybách od špičkového mužstva ako CSKA, SKA mužstva štyri góly, ďalších tímov za nimi tri góly, priemerný celok dokáže z piatich chýb okamžite vyťažiť dva góly. Nemohli sme si dovoliť robiť chyby. Z vyrovnaného zápasu sa tak razom stane z dôvodu zaváhaní jasný zápas pre súpera.

Je niečo čo by ste urobili s odstupom času z pohľadu hlavného trénera inak?

Po sezóne sme samozrejme všetci múdrejší. V lete sme počítali s tym, že budeme mať širší káder, tomu sme prispôsibili aj kalendár prípravy. V konečnom dôsledku tomu tak nebolo a prípravných zápasov bolo na počet hráčov až príliš. U hráčov, ktorí postupne prichádzali, ma sklamala úroveň ich individuálnych činnosti , ktoré vo veľa prípadoch nespĺňali požiadavky KHL. Problémy robilo zakončenie, prihrávky či kombinácia v plnej rýchlosti. Na tom by sme určite viac pracovali v letných mesiacoch, keďže v priebehu sezóny to už v dôsledku zápasov a cestovania možné nie je.

Aké sú vaše plány do ďalších mesiacov?

Po sezóne som si príliš neoddýchol, minulú sobotu sme sa vrátili zo Soči. Dnes som už vo Fínsku, kde absolvujem týždňovú stáž v poprednom európskom tíme Kärpät Oulu. Za možnosť byť s tímom, pracovať s kvalitnými trénermi som veľmi vďačný. Je to pre mňa ďalšia cenná skúsenosť a rast v mojej kariére.  Po návrate domov si chcem oddýchnuť, sezóna bol pre mňa náročná najmä po psychickej stránke. Chcem sa venovať manželke, dcérke. Počas sezóny boli v Banskej Bystrici a trávili sme spolu z dôvodu nahusteného programu málo času. Priestor bude aj na dovolenku pri mori a pripraviť sa chcem na ďalšie pôsobenie. 

Je pre Vás lákavá práca v Slovane v KHL aj napriek nevydarenej sezóne?

Slovan hrá v kvalitnej európskej súťaži, záujem by z mojej strany bol, no niektoré veci by sa mali zmeniť. Klub sa v prvom rade potrebuje ekonomicky stabilizovať, tým sa vyhnúť skladaniu mužstva na poslednú chvíľu a vytvoriť okolo seba oveľa pozitívnejšiu atmosféru aj smerom k verejnosti a fanúšikom. Dnes žiaľ nedisponujeme rozdielovými slovenskými hráčmi, preto by mal byť výber legionárov dôslednejší a včasný, tak aby boli skutočnými kľúčovými hráčmi a lídrami mužstva. Rovnako je úlohou klubu dostať do mužstva čo najlepších a najperspektívnejších slovenských hráčov a káder postupne budovať. Verím, že postupom ďalších sezón by sme mohli vytvoriť slovenské mužstvo. 

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Abdul Jindřich 43 53
2. Zigo Tomáš 43 43
3. Puliš Radovan 42 35
4. Meszároš Andrej 42 25
5. St. Pierre Martin 26 22
6. Bondra Radovan 42 20
7. Šedivý Eduard 43 18
8. Kytnár Milan 31 17
9. Bačík Patrik 43 16
10. Sersen Michal 43 16

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem