Logo

Správy

SloavnPositive

V. Országh vďačný za šancu, s mužstvom chce hrať aktívny hokej

0 0

Vladimír Országh bol v strede týždna menovaný do pozície hlavného trénera HC SLOVAN. Nášmu webu poskytol exkluzívny rozhovor.

$article->fk_main_image->title

Aké sú prvé pocity Vladimíra Országha vo funkcii hlavného trénera?

Prevládajú pozitívne emócie. Na klub ako aj mesto mám skvelé spomienky. Pôsobil som tu ako asistent trénera v sezóne 2014/15, predtým som sem prišiel v lockoutovej sezóne ako hráč súpera. Bratislava je hokejové mesto, fanúšikovia tu týmto športom žijú. Vždy som sa na štadión Slovana rád vracal. Teší ma, že môžem byť jeho súčasťou ako hlavný tréner a verím, že v novom ročníku sa nám bude herne aj výsledkovo dariť, prilákame čo najviac ľudí do hľadiska. 

Bolo rozhodovanie pre presun z Banskej Bystrice do Slovanu rýchle?

Po druhom titule s „baranmi“, po skončení sezóny  som dostal ponuku zo Slovanu. Ako som už spomenul, rok v klube po boku pánov Čadu a Matikainena mi veľmi veľa dal. Poznatky, ktoré som získal s týmito odborníkmi, som využil tiež v slovenskej extralige pri vedení Banskej Bystrice. Som vďačný, že som v Slovane dostal šancu ako hlavný tréner. V prípade ponuky z jednej najlepších súťaží v Európe netreba váhať, lebo sa nemusí zopakovať. KHL je top európska liga, pôsobia tu skvelí hráči, tréneri, pre mňa je to zadosťučinenie mojej doterajšej práce. 

V Slovane Vás hneď od úvodu čaká dosť práce, v týchto dňoch sa skladá mužstvo pre nový ročník...

Moja úloha je spolu so športovým riaditeľom a realizačným tímom zostaviť čo najlepšie mužstvo pre nový ročník KHL. Chceme aby prevažnú časť tímu tvorili slovenskí hokejisti, tento cieľ nám trošku zhoršuje vyšší dátum a fakt, že niektorí už majú pôsobisko pre nový ročník.  Na niektoré posty nemáme vhodné typy hráčov zo Slovenska, budeme ich pre to musieť dopĺňať kvalitnými zahraničnými hokejistami. Ide najmä o centrov, kreatívnych hokejistov.

Na koľko sa podieľa na výbere hokejistov aj hlavný tréner?

Hlavný tréner s hokejistami pracuje denne v kabíne, očakáva od nich výkon na ľade v dôležitých zápasov. Každý príchod do tímu je preto mnou konzultovaný a o hráčoch si zisťujem všetky informácie. Takýto model sa osvedčil aj v Banskej Bystrici a budeme v tom pokračovať. 

Ako skladba mužstva prebieha?

Poskladať mužstvo nie je jednoduché, musí to mať hlavu a pätu. V tíme musíte mať hráčov, ktorí su kreatívni a dokážu šance vytvoriť, strieľať góly. Tiež veľkí silní hokejisti, ktorých môžete postaviť proti elitnej formácii súpera. Rovnako v obrance je potreba mať mix ofenzívnych a defenzívnych bekov, tiež aby boli hráči dobrí korčuliari.  Pri skladbe kádra dávam svoje požiadavky na hráčov športovému riaditeľovi, ktorý mi predostrie ponuku voľnych hokejistov. O nich si zisťujem všetky potrebné informácie. Samozrejme všetko stojí a padá na financiách, veľakrát má hráč výborne referencie, no klub si ho jednoducho nemôže dovoliť. Preto musíme hľadať hráčov, ktorí sú finančne dostupní klubu.

Odkiaľ jednotlivé informácie čerpáte?

Hokej som hral prakticky celý život, pôsobil dlho v Severnej Amerike, v európskych ligách, kontaktov mám veľmi veľa. Hráčov si preverujem u manažérov a trénerov klubov, kde hokejisti pôsobili a tiež u ich spoluhráčov, pretože dôraz treba klásť aj na charakterové vlastnosti hráčov. Kontakty máme na pro scoutov v Európe, či Severnej Amerike, tí majú na hokejistov presné štatistické analýzy a  reporty. Informácie nikdy nepochádzajú len z jedného zdroja a viem sa na ne spoľahnúť. Netvrdím, že sa pri preklepnutí hráča  nemôžu vyskytnúť aj chyby. Hráčovi sezóna výjsť nemusí, nesadne mu prostredie, ale chceme tomu čo najviac predchádzať. Podobný systém práce sa osvedčil v Banskej Bystrici, vždy sme postavili veľmi dobré mužstvo, podpisy legionárov nám vyšli, patrili k lídrom. 

Ako bude vyzerať letná príprava pod Vašim vedením?

Tím sa stretne 16. júla. Menšia nevýhoda je že, v Bratislave nebudeme mať k dispozícii kvôli rekonštrukcii našu arénu. Začneme preto po dobu 14 dní v Petržalke, presúvame sa do Krásna nad Kysucou, stan si rozložíme tiež v Ružinove, v Pardubiciach, kde odohráme kvalitný turnaj a až potom sa definitívne usadíme v Bratislave. 

Na čo sa zameriate v rámci tréningov v lete?

Letná príprava bude z môjho pohľadu štandardná. Prvé dva týždne budú zamerané na kondíciu, dobíjanie bateriek, na všeobecnú prípravu. Mužstvo sa bude zoznamovať so systémom, ktorý chceme aby mali čo najskôr zžitý. Čakajú nás následne prípravné zápasy, kde si jednotlivé veci budeme chcieť otestovať. 

Akou hrou by sa mal tím v novom ročníku podľa Vás prezentovať?

Chceme hrať aktívny, priamočiary hokej. Všetci piati po zisku puku útočia, naopak po jeho strate hrá celá päťka kvalitne v defenzíve. Niečo podobné, čo sa nám podarilo vytvoriť v Banskej Bystrici. Na základe toho vyberáme typy chlapcov do mužstva. KHL je náročná a dlhá súťaž, snahou je vytvoriť konkurenčné prostredie, aby sme mali k dispozícii päť pätiek a mohli hráčov v zostave nahradiť. 

Ste z nastupujúcej progresívnej generácie trénerov, používate veľa prácu s videom...

V dnešnom hokeji je videoanalýza pre trénerov a hráčov veľmi dôležitá, dá sa povedať, že nepostrádateľná. S videom pracujem veľa, dbám na detaily, ktoré v hokeji rozhodujú. Výsledkom sú tímové porady, ktoré hráčom odhaľujú dôležité prvky,  tie potom zúžitkujú v zápasoch. Okrem jednotlivých zápasov si pri nacvičovaní herných činností natáčame aj tréningy, tak aby sme ich spolu s kolegami a tiež tímom vedeli vyhodnotiť. Táto práca je časovo náročná, aj preto so mnou z Banskej Bystrice prichádza Pavol Rybár, ktorý je nielen vynikajúci tréner gólmanov, ale aj videoanalytik, navyše s veľkým vzťahom ku klubu. 

Západná konferencia

P Tím GP PTS
1. CSKA Moskva 49 84
2. SKA Petrohrad 48 79
3. Lokomotiv Jaroslavľ 50 67
4. Jokerit Helsinki 48 66
5. Dynamo Moskva 50 58
6. Spartak Moskva 50 56
7. Viťaz Podolsk 49 52
8. HC Soči 50 51
9. Dinamo Riga 49 48
10. Severstaľ Čerepovec 49 36
11. Dinamo Minsk 49 33
12. HC SLOVAN Bratislava 51 27
Kompletné tabuľky

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Taffe Jeff 51 27
2. Cerveny Rudolf 50 20
3. Chipchura Kyle 50 16
4. Rau Chad 49 16
5. Sukel Matus 49 15
6. Gelinas Eric 47 13
7. Sersen Michal 51 11
8. Lunter Mario 48 11
9. Lamper Patrik 41 10
10. Liska Adam 41 8

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem