Reprezentačná posila do obrany

Ostrieľaný reprezentačný obranca a víťaz Gagarinovho pohára Tomáš Starosta posilní v novom ročníku KHL HC SLOVAN Bratislava.

Vedeniu HC SLOVAN sa len pár dní pred štartom do tretej sezóny v Kontinentálnej hokejovej lige podarilo do kádra získať ďalšieho hokejistu zvučného mena. So skúseným obrancom Tomášom Starostom sa manažment klubu dohodol na ročnej zmluve s platnosťou do 30. apríla 2015.  Starosta, ktorý sa počas leta svedomite pripravoval s Duklou Trenčín, by mal aj na základe bohatých skúseností patriť medzi základné piliere belasej obrany v ročníku 2014/2015. Kontrakt Tomáša Starostu v Slovane podlieha ešte registrácii na Centrálnej hráčskej matrike (CIB) v Moskve a ak sa všetko stihne, mal by byť trénerom k dispozícii už pred úvodným zápasom Slovana proti Medveščaku. „Pred štvrtkovým domácim zahájením sezóny proti Medveščaku Záhreb sa nám podarilo posilniť defenzívu o veľmi kvalitného a skúseného obrancu, navyše slovenského reprezentanta. Tomáš Starosta je obrancom s dobrými fyzickými parametrami, ktoré vie dokonale využiť v defenzívnej činnosti, kde si zodpovednou a tvrdou hrou do bodky plní trénerom určené úlohy. Využitie má okrem iného aj v presilových hrách. V stretnutiach KHL tak dostane na ľade spomedzi obrancov s určitosťou dostatok priestoru,“ povedal po dohode so Starostom generálny manažér HC SLOVAN Maroš Krajči.  Tridsaťtriročný obranca začínal s hokejom v mládežníckych kategóriách trenčianskej Dukly. Do A – tímu vojakov nazrel Starosta prvýkrát v sezóne 1999/2000, odohral v ňom spolu šesť sezón a v roku 2004 sa radoval zo svojho prvého extraligového titulu. Rodák z Trenčína patril v najvyššej slovenskej súťaži medzi najlepších obrancov a nebolo preto prekvapením, že si ho počas sezóny 2004/2005 vybrali predstavitelia ruského klubu Neftechimik Nižnekamsk. V Neftechimiku pôsobil robustný bek najskôr štyri sezóny v rámci ruskej Superligy a následne aj dve sezóny v KHL. V lete 2010 podpísal Starosta ročný kontrakt s bohatým ruským klubom Salavat Julajev Ufa a v závere sezóny sa radoval po víťazstve vo finále play off nad Atlantom Mystišči 4:1 na zápasy zo zisku Gagarinovho pohára! Starosta sa tak stal v spomínanom roku popri bývalom útočníkovi Slovana Romanovi Kukumbergovi vôbec prvým Slovákom s titulom v KHL! Posledné tri sezóny sa tento poctivý obranca udomácnil v zostave sibírskej Jugry Chanty–Mansijsk. V 70–tisícovom mestečku sa stal Starosta jedným z kľúčových obrancov mužstva a počas troch sezón tam odohral 144 zápasov, v ktorých si pripísal 34 bodov. V mladom veku nazrel Tomáš Starosta tiež do výberov slovenskej reprezentácie, s ktorou sa zúčastnil najskôr na svetových šampionátoch do 18 i 20 rokov. Debut na majstrovstvách sveta medzi seniormi si  181 cm vysoký a 91 kg vážiaci obranca pripísal v sezóne 2006/2007. Celkovo nastúpil Starosta v drese Slovenska na štyoch svetových šampionátoch a v roku 2012 získal na MS vo Fínsku a Švédsku striebornú medailu. Slovensko reprezentoval tiež na olympijských hrách v ruskom Soči. HC SLOVAN Bratislava víta vo svojom kádri Tomáša Starostu a želá mu úspešné pokračovanie kariéry v nadnárodnej KHL!