Medvedev predstavil na summite IIHF v Barcelone plán expanzie KHL

KHL ako paneurópska liga so 64 účastníkmi už po ZOH v Soči?

Na celoeurópskom hokejovom summite IIHF v Barcelone vystúpil v stredu popoludní prezident Kontinentálnej hokejovej ligy Alexandr Medvedev s dlho očakávanou prezentáciou na tému ďalšej expanzie KHL do Európy.Podľa predstáv vedenia súťaže by sa KHL mohla v budúcnosti výrazne rozšíriť. Ruskí organizátori súťaže plánujú zvýšiť predovšetkým zastúpenie európskych klubov, a to až tak, že Liga by mohla mať konečný počet 64 účastníkov rozdelených do viacerých konferencií.Podľa Medvedeva by mohla vzniknúť ešte európska konferencia so škandinávskou divíziou pre tímy zo Švédska, Fínska, Dánska a Nórska, a stredoeurópskou so zastúpením tímov z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Česka, Slovenska, Slovinska, Chorvátska, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie, Holandska a Belgicka. V každej konferencii by bolo po 32 tímov, ktoré v základnej časti odohrajú po 62 zápasov. Na 38 duelov by tímy nastúpili v rámci konferencie a na ďalších 24 proti mužstvám z inej konferencie, pričom by absolvovali dve až štyri šnúry na ľad klubov z druhej časti súťaže. Do play-off by postúpilo celkovo 32 klubov, hralo by sa päť kôl vyraďovacej časti. Tento model súťaže by sa mohol reálne spustiť už v sezóne po Zimných olympijských hrách, ktoré budú vo februári 2014 v ruskom Soči.Nová súťaž by bola uzavretá. V európskych krajinách by sa pritom hrali aj naďalej národné súťaže, v ktorých by účinkovali aj farmárske tímy účastníkov nadnárodnej Ligy. Podľa Medvedeva bude minimálny rozpočet klubu KHL 15 miliónov eur, maximálny 50 miliónov.
"Vytvorenie veľkej silnej európskej hokejovej ligy je nutnosťou. Potrebujeme vytvoriť paneurópsky systém pre talenty z kontinentu a následne súťaž medzi víťazmi Stanleyho pohára a európskej súťaže, ktorá by určila najlepší tím na svete," povedal v Barcelone A. Medvedev.