Logo

Správy

Doma Vonku

Július Černický

0 0

Július ČERNICKÝ - Včelička spod Tatier 

Július Černický je po Karolovi Fakovi a Jánovi Staršom najmladším z niekdajšieho legendárneho útoku hokejového Slovana. Narodil sa 5. marca 1937 v Tatranskej Lomnici, kde s hokejom aj začínal (1952 - 1954), výborný krídelník dnes žije v Bratislave. Potom hral za Spartak Brno ZJŠ (1954 - 1956), Slovan Bratislava (1956 - 1969), na sklonku hráčskej kariéry si zahral aj za EV Viedeň (1969/70). V najvyššej čs. lige odohral 15 sezón, na konte má okolo 400 zápasov a 144 nastrieľaných gólov. V reprezentačnom drese odohral 12 stretnutí (1957 - 1961) a vsietil 6 gólov. Debutoval 18. októbra 1957 proti Švédsku v Štokholme (3:3) a naposledy si zahral v reprezentácii takisto proti Švédsku 21. novembra 1960 v Prahe (1:2)

Keď skončil s aktívnou činnosťou, najskôr pracoval v Slovane ako tajomník hokejového oddielu, postupne sa dostal aj k trénerstvu. Spočiatku ako tréner mládeže vo svojom materskom klube, potom pri senioroch Plastiky Nitra, Slovana Bratislava, Dukly Trenčín, výberu ČSSR do 20 rokov a koučoval aj v Dánsku. Posledné dve sezóny v tejto krajine pôsobil vo Vojense s funkciou navyše - bol totiž aj asistentom trénera reprezentácie Dánska, uznávaného Peera Holtena.

Július Černický odohral najskôr dve ligové seniorské sezóny v Brne, v jeho drese pri ligovej premiére v Ostrave strelil ako 18-ročný dva góly. V roku 1956 zareagoval na pozvánku z Bratislavy a ako sám vraví: „Navždy to rozhodlo o mojom hokejovom osude." Tréneri Michal Polóni, no predovšetkým Ladislav Horský sformovali Slovan, ktorý hral poprednú úlohu v tvrdej konkurencii českých tímov. „Asi som bol v správnom čase na správnom mieste," usmieval sa Július Černický a k údernosti útoku Starší - Fako - Černický dodal: „Zrejme to bolo dané symbiózou povahových vlastností i vyváženou skladbou našej formácie. Dá sa povedať, že niekedy sme hrali akoby naslepo. Karol Fako bol skvelý špílmacher, Jano Starší zase dravý zakončovateľ. A čo ja? Na krku som mal predovšetkým obranné úlohy, ale ak som k tomu pridal aj nejaký ten gól, určite nikto z našich fanúšikov nebol proti.“

Po troch rokoch práce s mládežou na hokejovej škole na Kalinčiakovej ulici v Bratislave (1993 - 1996) si na neho v Esbjergu, kde pôsobil na začiatku svojej vizity v Dánsku, opäť spomenuli. Vtedy Černický prikývol, hoci vedel, že na ďalšie štyri roky ho čaká tvrdá práca. „Až do roku 2000 som bol v tomto klube šéftrénerom mládeže. V praxi to znamenalo denne najmenej šesť hodín na ľade a mať pod palcom od benjamínkov až po osemnásťročných."

Usilovný, ako včelička. Tak by sa dal charakterizovať niekdajší hokejista a tréner. Tak, ako vždy vedel a vie zanietene hovoriť o svojej celoživotnej láske - hokeji, tak sa svojmu športu venoval aj na ľade. Ale keď dovŕšil sedemdesiatku, s typickým úsmevom tvrdil: „Asi mi nebudete veriť, ale o trénerskom povolaní som ako hráč nikdy neuvažoval. Vidíte, cesty osudu sú nevyspytateľné.“

Július nezaváhal ani vtedy, keď sa mal starať o Belasé krídla. Teda o chlapcov, ktorý z rôznych príčin vypadli zo systému prípravy talentovanej mládeže. Srdce ho volalo tam, kde vždy patrilo. Teda k hokeju.

MILAN ČUPKA

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Gašpar Rastislav 26 31
2. O'Donnell Brendan 25 28
3. Ranford Brendan 18 26
4. Harris Brant 17 17
5. Studenič Marián 25 15
6. Kytnár Milan 24 12
7. Štajnoch Martin 23 12
8. Sersen Michal 25 11
9. Buček Samuel 14 11
10. Ališauskas Nerijus 25 8

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem