Leneveu doplní brankársky post

Po zranení Johana Backlunda zalovil manažment HC SLOVAN Bratislava v zámorských vodách a na post gólmana priviedol Kanaďana Davida LeNeveua.

Tridsaťjedenročný kanadský brankár sa s vedením HC SLOVAN Bratislava dohodol na ročnom kontrakte do konca aktuálneho ročníka KHL. LeNeveu prichádza do Slovana po zranení Johana Backlunda vypomôcť Jaroslavovi Janusovi a rovnako celému tímu Slovana v náročnej a zdá sa rozhodujúcej časti sezóny KHL.„Tak náročnú súťaž akou KHL bezpochyby je a naviac v nabitom programe počas Vianoc, je takmer nemožné odchytať s jedným brankárom. Preto sme okamžite po zranení Johana Backlunda, začali hľadať gólmana k Jarovi Janusovi. Podarilo sa nám získať skúseného kanadského brankára Davida Leneveua, ktorý má za sebou odchytaných niekoľko sezón v AHL, nazrel aj do NHL. Verím, že nám pomôže a pri Jarovi Janusovi budeme mať ďalšieho spoľahlivého muža medzi troma žrďami,“ povedal generálny manažér HC SLOVAN Maroš Krajči. David LeNeveu (nar. 25.3.1983) začal s hokejom vo svojom rodisku, len v päťtisícovom kanadskom mestečku Fernie v štáte Britská Kolumbia. Kroky brankára ďalej smerovali do univerzitnej NCAA, do tímu Cornell University. Dobré výkony LeNeveua si všimli aj skauti a okrem výborného draftu Arizonou Coyotes v druhom kole zo 46. miesta bol tiež súčasťou strieborného výberu Kanady na svetovom šampionáte do 20 rokov v roku 2002. Stoosemdesiatpäť centimetrov vysoký  a osemdesiatdeväť kilogramov vážiaci Kanaďan sa v ďalších rokoch prebíjal do NHL cez farmársku AHL. Šťastie skúšal v tímoch Springfield Falcons, Utah Grizzlies, San Antonio Rampage, Hartford Wolf Pack či Iowa Chops. V AHL odchytal spolu 331 zápasov a takmer v každej zo svojich desiatich sezón sa dostal nad hranicu 90% úspešných zákrokov. V NHL nastúpil na 22 stretnutí v tímoch Arizona Coyotes a Columbus Blue Jackets. Časť playoff ročníka 2013/2014 strávil ako druhý brankár v slávnom New York Rangers.Pre LeNeveua nebude Slovan prvým európskym pôsobiskom. V sezóne 2009/2010 odohral za Red Bull Salzburg 34 zápasov a s úspešnosťou zásahov 90,4% pomohol svojmu zamestnávateľovi k majstrovskému titulu a víťazstvu v Kontinentálnom pohári, o tri roky neskôr si v 27 zápasoch obliekol dres EHC Linz.HC SLOVAN Bratislava víta Davida LeNeveua a verí, že sa rýchlo adaptuje na európske podmienky a mužstvu pomôže v ťažkých bojoch o playoff.