Logo

Správy

SloavnPositive

Fanshop

90 rokov našej slávy belasej!

0 0

„Bratislava je výborné miesto na hokej“ povedal svojho času Martin St. Louis, hráč klubu Tampa Bay Lightning...

$article->fk_main_image->title

„Bratislava je výborné miesto na hokej“ povedal svojho času Martin St. Louis, hráč klubu Tampa Bay Lightning...

Podobné sme si vypočuli i počas Europen Trophy kedy k nám zavítali fanúšikovia KalPy Kuopio, ktorý aj prejavili sa stretnúť so zástupcami Verných Slovanu – fanklubom HC Slovan ako hádam iste viete. Pre mnohých možno otázne, „prečo“? Ale už len preto, že za Kuopio hral napríklad Slovanista Dušan Pašek a za Boha tam majú dodnes Dáriusa Rusnáka.

Štadión uchvátil i fanúšikov Viedne, Linkoping HC, Kärpät Oulun a spokojní boli aj kamaráti z Brna. Slovan má naozaj všetky predpoklady byť „pravým hokejovým mestom“, no nie je to skôr mesto „belasé“?

V tomto roku sa každý fanúšik môže zamyslieť a posúdiť či je to tak, oslavujeme nie 90. rokov hokeja v meste, ale 90. rokov hokejového klubu SLOVAN! A to je trošku odlišné ako sa napríklad teraz hotujú na HC Košice osláviť 90. rokov hokeja v meste. Totižto klub VSŽ, ktorého je HC nástupcom bol založený až v 1966. Na porovnanie, aké kluby na východe fungovali?

Prvým hokejovým klubom v Košiciach bol 1.ČsČK,  neskôr vznikli ďalšie kluby - KAC, KSC, ŠK Slávia, Törekves. Po druhej svetovej vojne hokej takmer zanikol a žiaden klub nehral a nefungoval na patričnej úrovni. V 1962 vznikla Lokomotíva, ktorá mala dva tímy a do jedného presunula vojakov slúžiacich v Košiciach a nazvala ho Dukla. Tieto tímy však nehrali ani druhú ligu, neskôr až Dukla Košice. Od roku 1964 patrili Košice medzi československú elitu. Uprostred sezóny 1966/1967 našla Dukla nový domov i nový názov a vznikol nový klub - TJ VSŽ Košice, ktorý je predchodcom dnešného HC Košice, ktorý sa pustil do soláv deväťdesiatky spolu so Slovanom...

Takže možno tošľko na okraj a vysvetlenie ako je to s tými deväťdesiatkami na Slovane a v Košiciach. A ako to sme sa my dopracovali k 90.-temu výročiu nášho klubu?

V roku 1921 sa neúnavný propagátor Antonín Máša–Balík pričinil o vznik hokejového odboru pri 1. ČsŠK Bratislava. Vtedy však len bandy hokeja s loptičkou. Po roku 1924 si začal prerážať cestu kanadský hokej. Bratislava využívala blízkosť Viedne, kde už mali umelé klzisko na Engelmanne. Aj prvý zápas podľa kanadských pravidiel zohrali Bratislavčania vo Viedni s Wiener EV a prehrali 1:6. Bolo to v decembri 1924. V roku 1937 získal klub titul majstra župy. K zvýšeniu úrovne hokeja prispelo aj otvorenie zimného šta­dióna na Tehelnom poli 14. 12. 1940.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na de­sať­ro­čia žezlo najlepšieho slo­ven­ské­ho mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v druž­stve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzu­rilla, Nedomanský a ďaľší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu. Slovan  sa aj ich zásluhou stal niekoľkokrát korunným princom v súťaži. Jediný titul v čes­ko­slo­ven­skej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978–79. 

Kostru majstrovského družstva tvorili starí skúsení hráči Sakáč, Ku­že­la, Tajcnár, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, Mrukvia a mladí začínajúci hráči, z ktorých postupne vyrástli vý­borní reprezentanti československého hokeja, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pa­šek, Černý, Jaško, Pokovič a ďalší. Okrem mužov získali v osem­de­siatych rokoch ti­tuly opakovane po sebe aj starší a mladší dorastenci. Pamätné je najmä obdobie 5 rokov v sezónach 1974–79, keď starší dorastenci získali 4 majstrovské tituly v priebehu piatich ro­kov ako aj sezóna 1984 – 85, v ktorej družstvo mladších dorastencov pod vedením tré­ne­rov Dzurilla, Venutti absolvovalo celú súťaž bez straty čo i len jediného bodu. V mládežníckych družstvách už hrali prím neskorší ďalší výborní reprezentanti Bukna, Mosnár, Rus­znyak, Búřil, Morávek, Ulehla, Kodet a ďalší.

Po osamostatnení Slovenska pokračoval Slovan v dlhodobom trende. V období od se­zó­ny 1993–94 bol päťkrát Majstrom SR (1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2002–03, 2004-05) v kategórii dospelých a jedenásťkrát Majstrom SR v mládežníckych kategóriách, od starších žiakov až po juniorov. Okrem toho získali všetky družstvá Slovana v novodobom období samostatného Slo­ven­ska spolu 18 strieborných a bronzových medailí. Ak by sa použilo olympijské pravidlo pri­de­ľo­vania bodov tak možno povedať, že SLOVAN Bratislava je období ostatných 12 rokov na­j­ús­peš­nejším hokejovým klubom na Slovensku. V tomto období hrali, resp. hrajú v Slovane také ve­ličiny hráčskeho hokejového neba ako Cíger, Kolník, Višňovský, Podhradský, Rybár, Li­pian­sky, Kapuš, Hreus, Hurtaj, Jánoš, Podkonický, Šatan, ale aj cudzinci rus Iljin, bielorus Pankov, kanaďan Casey, česi Pavlas, Barta a iní.

Okrem úspechov na Slovensku dosiahol SLOVAN aj niekoľko veľmi významných ús­pe­chov na medzinárodnom ľade. Je jediným klubom na svete, ktorý vyhral najstarší turnaj v Európe „Spengler Cup“, hraný vo Švajčiarsku trikrát po sebe a je jedným zo 4 klubov Európy, ktoré odohrali všet­ky 4 ročníky Európskej hokejovej ligy a pritom postúpili vždy zo skupiny do záerečných bojov. Vrcholom na medzinárodnom fóre bolo víťazstvo v Continental Cupe v sezóne 2003-2004.

Klub za svoju existenciu vystriedal niekoľko názvov. Po prvom názve 1. ČsŠK Bra­tis­la­va bol v roku 1939 premenovaný na ŠK Bratislava a pod týmto názvom hral až do roku 1948. Od tohoto roku začal vystupovať pod menom Slovan. Na tri sezóny v období rokov 1949–52 sa zme­nilo meno klubu na Sokol NV, ale od sezóny 1953 sa klub opäť vrátil k menu Slovan, pod kto­rým, len so zmenami mien svojich hlavných partnerov, vystupuje dodnes. Po rozdelení bý­va­lej Telovýchovnej jednoty na samostatné športové subjekty pribudla v roku 1993 pred meno klu­bu skratka HC.  V názve klubu sa potom postupne objavili mená hlavných partnerov HTC, HAR­VARD, ktorý bol v názve od apríla 1995 sedem rokov.

Úspechy SLOVANA Bratislava:

Česko-slovenská hokejová liga - 45. ročníkov

2. Česko-slovenská hokejová liga - 1. ročník

1. Slovenská národná hokejová liga - 2. ročníky

Liga majstrov

skupina C, 3. miesto (HC České Budějovice 2:5 a 5:3, Salavat Julajev Ufa 2:4 a 2:8)

Slovan môže byť právom hrdý, že v slovenskom klubizme je dominantný prvok čo ho zaväzuje oveľa viac ako iné mužstvá a kluby. Tradícia a tradične silní fanúšikovia zdobia veľké kluby po celom svete vo futbale, v hokeji na celej severnej poľoguli. HC Slovan Bratislava mal veľmi zlé tri sezóny a česť velí získať titul. No možno nie ani tak preto, že nevyšli posledné sezóny, ale preto, že je tu už 90 rokov!

V tom mu držme palce, aktívne a na tribúnach!

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Hrnka Tomas 46 11
2. Svarny Ivan 42 6
3. Lamper Patrik 9 4
4. Hedera Tomas 12 2
5. Bacik Patrik 43 1
6. Grman Mario 0 0

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Súhlasím