Logo

Správy

SloavnPositive

90 rokov našej slávy belasej!

0 0

„Bratislava je výborné miesto na hokej“ povedal svojho času Martin St. Louis, hráč klubu Tampa Bay Lightning...

$article->fk_main_image->title

„Bratislava je výborné miesto na hokej“ povedal svojho času Martin St. Louis, hráč klubu Tampa Bay Lightning...

Podobné sme si vypočuli i počas Europen Trophy kedy k nám zavítali fanúšikovia KalPy Kuopio, ktorý aj prejavili sa stretnúť so zástupcami Verných Slovanu – fanklubom HC Slovan ako hádam iste viete. Pre mnohých možno otázne, „prečo“? Ale už len preto, že za Kuopio hral napríklad Slovanista Dušan Pašek a za Boha tam majú dodnes Dáriusa Rusnáka.

Štadión uchvátil i fanúšikov Viedne, Linkoping HC, Kärpät Oulun a spokojní boli aj kamaráti z Brna. Slovan má naozaj všetky predpoklady byť „pravým hokejovým mestom“, no nie je to skôr mesto „belasé“?

V tomto roku sa každý fanúšik môže zamyslieť a posúdiť či je to tak, oslavujeme nie 90. rokov hokeja v meste, ale 90. rokov hokejového klubu SLOVAN! A to je trošku odlišné ako sa napríklad teraz hotujú na HC Košice osláviť 90. rokov hokeja v meste. Totižto klub VSŽ, ktorého je HC nástupcom bol založený až v 1966. Na porovnanie, aké kluby na východe fungovali?

Prvým hokejovým klubom v Košiciach bol 1.ČsČK,  neskôr vznikli ďalšie kluby - KAC, KSC, ŠK Slávia, Törekves. Po druhej svetovej vojne hokej takmer zanikol a žiaden klub nehral a nefungoval na patričnej úrovni. V 1962 vznikla Lokomotíva, ktorá mala dva tímy a do jedného presunula vojakov slúžiacich v Košiciach a nazvala ho Dukla. Tieto tímy však nehrali ani druhú ligu, neskôr až Dukla Košice. Od roku 1964 patrili Košice medzi československú elitu. Uprostred sezóny 1966/1967 našla Dukla nový domov i nový názov a vznikol nový klub - TJ VSŽ Košice, ktorý je predchodcom dnešného HC Košice, ktorý sa pustil do soláv deväťdesiatky spolu so Slovanom...

Takže možno tošľko na okraj a vysvetlenie ako je to s tými deväťdesiatkami na Slovane a v Košiciach. A ako to sme sa my dopracovali k 90.-temu výročiu nášho klubu?

V roku 1921 sa neúnavný propagátor Antonín Máša–Balík pričinil o vznik hokejového odboru pri 1. ČsŠK Bratislava. Vtedy však len bandy hokeja s loptičkou. Po roku 1924 si začal prerážať cestu kanadský hokej. Bratislava využívala blízkosť Viedne, kde už mali umelé klzisko na Engelmanne. Aj prvý zápas podľa kanadských pravidiel zohrali Bratislavčania vo Viedni s Wiener EV a prehrali 1:6. Bolo to v decembri 1924. V roku 1937 získal klub titul majstra župy. K zvýšeniu úrovne hokeja prispelo aj otvorenie zimného šta­dióna na Tehelnom poli 14. 12. 1940.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na de­sať­ro­čia žezlo najlepšieho slo­ven­ské­ho mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v druž­stve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzu­rilla, Nedomanský a ďaľší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu. Slovan  sa aj ich zásluhou stal niekoľkokrát korunným princom v súťaži. Jediný titul v čes­ko­slo­ven­skej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978–79. 

Kostru majstrovského družstva tvorili starí skúsení hráči Sakáč, Ku­že­la, Tajcnár, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, Mrukvia a mladí začínajúci hráči, z ktorých postupne vyrástli vý­borní reprezentanti československého hokeja, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pa­šek, Černý, Jaško, Pokovič a ďalší. Okrem mužov získali v osem­de­siatych rokoch ti­tuly opakovane po sebe aj starší a mladší dorastenci. Pamätné je najmä obdobie 5 rokov v sezónach 1974–79, keď starší dorastenci získali 4 majstrovské tituly v priebehu piatich ro­kov ako aj sezóna 1984 – 85, v ktorej družstvo mladších dorastencov pod vedením tré­ne­rov Dzurilla, Venutti absolvovalo celú súťaž bez straty čo i len jediného bodu. V mládežníckych družstvách už hrali prím neskorší ďalší výborní reprezentanti Bukna, Mosnár, Rus­znyak, Búřil, Morávek, Ulehla, Kodet a ďalší.

Po osamostatnení Slovenska pokračoval Slovan v dlhodobom trende. V období od se­zó­ny 1993–94 bol päťkrát Majstrom SR (1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2002–03, 2004-05) v kategórii dospelých a jedenásťkrát Majstrom SR v mládežníckych kategóriách, od starších žiakov až po juniorov. Okrem toho získali všetky družstvá Slovana v novodobom období samostatného Slo­ven­ska spolu 18 strieborných a bronzových medailí. Ak by sa použilo olympijské pravidlo pri­de­ľo­vania bodov tak možno povedať, že SLOVAN Bratislava je období ostatných 12 rokov na­j­ús­peš­nejším hokejovým klubom na Slovensku. V tomto období hrali, resp. hrajú v Slovane také ve­ličiny hráčskeho hokejového neba ako Cíger, Kolník, Višňovský, Podhradský, Rybár, Li­pian­sky, Kapuš, Hreus, Hurtaj, Jánoš, Podkonický, Šatan, ale aj cudzinci rus Iljin, bielorus Pankov, kanaďan Casey, česi Pavlas, Barta a iní.

Okrem úspechov na Slovensku dosiahol SLOVAN aj niekoľko veľmi významných ús­pe­chov na medzinárodnom ľade. Je jediným klubom na svete, ktorý vyhral najstarší turnaj v Európe „Spengler Cup“, hraný vo Švajčiarsku trikrát po sebe a je jedným zo 4 klubov Európy, ktoré odohrali všet­ky 4 ročníky Európskej hokejovej ligy a pritom postúpili vždy zo skupiny do záerečných bojov. Vrcholom na medzinárodnom fóre bolo víťazstvo v Continental Cupe v sezóne 2003-2004.

Klub za svoju existenciu vystriedal niekoľko názvov. Po prvom názve 1. ČsŠK Bra­tis­la­va bol v roku 1939 premenovaný na ŠK Bratislava a pod týmto názvom hral až do roku 1948. Od tohoto roku začal vystupovať pod menom Slovan. Na tri sezóny v období rokov 1949–52 sa zme­nilo meno klubu na Sokol NV, ale od sezóny 1953 sa klub opäť vrátil k menu Slovan, pod kto­rým, len so zmenami mien svojich hlavných partnerov, vystupuje dodnes. Po rozdelení bý­va­lej Telovýchovnej jednoty na samostatné športové subjekty pribudla v roku 1993 pred meno klu­bu skratka HC.  V názve klubu sa potom postupne objavili mená hlavných partnerov HTC, HAR­VARD, ktorý bol v názve od apríla 1995 sedem rokov.

Úspechy SLOVANA Bratislava:

Česko-slovenská hokejová liga - 45. ročníkov

2. Česko-slovenská hokejová liga - 1. ročník

1. Slovenská národná hokejová liga - 2. ročníky

Liga majstrov

skupina C, 3. miesto (HC České Budějovice 2:5 a 5:3, Salavat Julajev Ufa 2:4 a 2:8)

Slovan môže byť právom hrdý, že v slovenskom klubizme je dominantný prvok čo ho zaväzuje oveľa viac ako iné mužstvá a kluby. Tradícia a tradične silní fanúšikovia zdobia veľké kluby po celom svete vo futbale, v hokeji na celej severnej poľoguli. HC Slovan Bratislava mal veľmi zlé tri sezóny a česť velí získať titul. No možno nie ani tak preto, že nevyšli posledné sezóny, ale preto, že je tu už 90 rokov!

V tom mu držme palce, aktívne a na tribúnach!

Západná konferencia

P Tím GP PTS
1. CSKA Moskva 62 106
2. SKA Petrohrad 62 103
3. Lokomotiv Jaroslavľ 62 86
4. Jokerit Helsinki 62 80
5. Dynamo Moskva 62 72
6. HC Soči 62 66
7. Spartak Moskva 62 64
8. Viťaz Podolsk 62 63
9. Dinamo Riga 62 62
10. Severstaľ Čerepovec 62 51
11. Dinamo Minsk 62 42
12. HC SLOVAN Bratislava 62 33
Kompletné tabuľky

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Taffe Jeff 62 31
2. Cerveny Rudolf 57 23
3. Chipchura Kyle 61 20
4. Sukel Matus 60 18
5. Rau Chad 55 17
6. Gelinas Eric 52 15
7. Sersen Michal 62 13
8. Liska Adam 52 10
9. Klok Lukas 54 8
10. Grman Mario 54 8

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem