Logo

História klubu

História klubu

0 0

HC SLOVAN Bratislava je jedným z najstarších hokejových klubov na Slovensku. Hokej sa v Bratislave začal hrať presne pred 94 rokmi.

$article->fk_main_image->title


V roku 1921 sa neúnavný propagátor Antonín Máša-Balík pričinil o vznik hokejového odboru pri 1. ČsŠK Bratislava. Vtedy však len bandy hokeja s loptičkou. Po roku 1924 si začal prerážať cestu kanadský hokej. Bratislava využívala blízkosť Viedne, kde už mali umelé klzisko na Engelmanne. Aj prvý zápas podľa kanadských pravidiel zohrali Bratislavčania vo Viedni s Wiener EV a prehrali 1:6. Bolo to v decembri 1924. V roku 1937 získal klub titul majstra župy. K zvýšeniu úrovne hokeja prispelo aj otvorenie zimného štadióna na Tehelnom poli 14. 12. 1940.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na desaťročia žezlo najlepšieho slovenského mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v družstve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzurilla, Nedomanský a ďalší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu. Slovan sa aj ich zásluhou stal niekoľkokrát korunným princom v súťaži. Jediný titul v československej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978-79.

Kostru majstrovského družstva tvorili starí skúsení hráči Sakáč, Kužela, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, Mrukvia a mladí začínajúci hráči, z ktorých postupne vyrástli výborní reprezentanti československého hokeja, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pašek, Černý, Jaško, Pokovič a ďalší. Okrem mužov získali v osemdesiatych rokoch tituly opakovane po sebe aj starší a mladší dorastenci. Pamätné je najmä obdobie 5 rokov v sezónach 1974–79, keď starší dorastenci získali 4 majstrovské tituly v priebehu piatich rokov, ako aj sezóna 1984-85, v ktorej mládežnícke družstvá dosiahli majstrovské double. Zatiaľ čo družstvo mladších dorastencov pod vedením trénerskej dvojice Dzurilla, Venutti absolvovalo celú súťaž bez straty čo i len jediného bodu a získalo titul Majstra SR, družstvo starších dorastencov pod vedením trénerskej dvojice Walter, Tománek po víťazstve vo finálovom turnaji v Nitre – za účasti družstiev Českých Budějovíc, Plzne, Gottwaldova, Košíc a Bratislavy – získalo titul Majster ČSSR. V mládežníckych družstvách už hrali prím neskorší ďalší výborní reprezentanti Franta, Beňo, Králik, Bukna, Mosnár, Rusznyák, Búřil, Morávek, Ulehla, Kodet a ďalší.

Po osamostatnení Slovenska pokračoval Slovan v dlhodobom trende. V období od sezóny 1993–94 bol osemkrát Majstrom SR (1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2002–03, 2004-05, 2006-07, 2007-08 a naposledy 2011-2012) v kategórii dospelých a jedenásťkrát Majstrom SR v mládežníckych kategóriách, od starších žiakov až po juniorov. Okrem toho získali všetky družstvá Slovana v novodobom období samostatného Slovenska vyše 20 strieborných a bronzových medailí. Ak by sa použilo olympijské pravidlo prideľovania bodov, tak možno povedať, že HC SLOVAN Bratislava je v období ostatných 22 rokov najúspešnejším hokejovým klubom na Slovensku. V tomto období hrali v Slovane také veličiny hráčskeho hokejového neba ako Cíger, Kolník, Višňovský, Podhradský, Rybár, Lipiansky, Kapuš, Hreus, Hurtaj, Jánoš, Podkonický, Šatan, ale aj cudzinci Rus Iljin, Bielorus Pankov, Kanaďan Casey, Česi Pavlas, Barta a iní.

Okrem úspechov na Slovensku dosiahol Slovan aj niekoľko veľmi významných úspechov na medzinárodnom ľade. Je jediným klubom na svete, ktorý vyhral najstarší turnaj v Európe Spengler Cup (hraný vo Švajčiarsku) trikrát po sebe a je jedným zo 4 klubov Európy, ktoré odohrali všetky 4 ročníky Európskej hokejovej ligy a pritom postúpili vždy zo skupiny do záverečných bojov. Medzi cenené úspechy na medzinárodnom fóre patrí tiež víťazstvo v Continental Cupe v sezóne 2003/2004 a tiež 3. miesto v Európskej lige majstrov v sezóne 2007/2008.

KRONIKA ÚSPECHOV KLUBU

Rok      Úspech

1921   Vznik hokejového odboru pri ČsŠK Bratislava

1924   odohrané 1. stretnutie podľa pravidiel kanadského hokeja

1937   zisk titulu Majster župy

1940   otvorenie zimného štadióna na Tehelnom poli

1971 - 1973 víťaz tradičného turnaja o Spengler Cup

1978 - 1979 zisk titulu Majster ČSSR

1997 - 1998  zisk titulu Majster SR

1999 - 2000  zisk titulu Majster SR

2001 - 2002  zisk titulu Majster SR

2002 - 2003  zisk titulu Majster SR

2003 - 2004  víťaz IIHF Continental Cup

2004 - 2005  zisk titulu Majster SR

2006 - 2007  zisk titulu Majster SR

2008   3. miesto – European Champions Cup

2007 - 2008 zisk titulu Majster SR

2008 - 2009 účastník Champions Hockey League

2011 - 2012 zisk titulu Majster SR

2012 - 2013 postup do play off v premiérovej sezóne KHL

2015 - 2016 postup do play off KHL

Klub za svoju existenciu vystriedal niekoľko názvov. Po prvom názve 1. ČsŠK Bratislava bol v roku 1939 premenovaný na ŠK Bratislava a pod týmto názvom hral až do roku 1948. Od tohoto roku začal vystupovať pod menom Slovan. Na tri sezóny v období rokov 1949–52 sa zmenilo meno klubu na Sokol NV, ale od sezóny 1953 sa klub opäť vrátil k menu Slovan, pod ktorým, len so zmenami mien svojich hlavných partnerov, vystupuje dodnes. Po rozdelení bývalej Telovýchovnej jednoty na samostatné športové subjekty pribudla v roku 1993 pred meno klubu skratka HC. V názve klubu sa potom postupne objavili mená hlavných partnerov HTC, Harvard, ktorý bol v názve od apríla 1995 sedem rokov.

Farbami, ktoré sprevádzali klub v jeho histórii, boli belasá a biela, dnes doplnené o bordovočervenú farbu.

Dnes klub tvoria po organizačnej stránke akciová spoločnosť, ktorá zahŕňa centrum talentovanej mládeže v kategóriách dorast a juniori a mužov, a občianske združenie, ktoré zastrešuje činnosť útvarov talentovanej mládeže (športové hokejové triedy) a hokejovú prípravku. Týmto usporiadaním vstúpil klub na novú cestu v rámci hokejového hnutia na Slovensku. Podľa jeho vzoru realizovali postupne svoje transformácie aj ďalšie hokejové kluby.

V mužstve Slovana, za roky jeho trvania, hralo a trénovalo veľa osobností slovenského aj československého hokeja. Mená Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzurilla, Grantner, Mrukvia, Walter, Kordiak, Sakáč, Nedomanský, Haas, Kužela, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pašek, Černý, Dornič, Jaško, Pokovič, Pethö, Rusznyák, Mosnár, Višňovský, Podhradský, Rybár, Cíger, Kolník, Lipiansky, Kapuš, Horský, Polóny, Gábriš, Nitka, Guriča, Jančuška, Mitošinka, Venutti a ďalší, ktorých vymenovanie by zabralo hodne miesta. Mnohí z nich boli niekoľkonásobnými reprezentantmi Slovenska a predtým aj Československa na majstrovstvách sveta a OH.

Veľký podiel na výsledkoch a úspechoch klubu mali a stále majú diváci prichádzajúci podporiť hráčov na stretnutia. Veď povestnou bola v minulosti najmä tribúna "C", kde sa grupovali najvernejší skalní klubu. O vernosti divákov farbám Slovana hovorí aj fakt, že po neblahom zostupe do II. ligy, ešte v časoch ČSSR, bol štadión v tomto období skoro stále vypredaný. Dodnes je návštevnosť z tohto obdobia rekordom II. ligy.

Po vstupe Slovana do KHL a modernizácii zimného štadióna v súvislosti s konaním MS 2011 v ľadovom hokeji sa ešte zvýšila priemerná návštevnosť a kultúrnosť prejavu fanúšikov na zápasoch Slovana. Domáci zápas Slovana v KHL je dnes vyhľadávaným komplexným voľnočasovým zážitkom pre celé rodiny nielen z bratislavského regiónu. V posledných troch rokoch Slovan vypredal 70 percent všetkých svojich súťažných domácich zápasov. V rebríčku priemernej návštevnosti európskych klubov (zdroj IIHF.com) sa trikrát za sebou umiestnil v TOP 10. Od roku 2012 videlo domáce zápasy Slovana takmer 1 milión divákov! Slovan stabilizoval svoju priemernú návštevnosť na úžasných vyše 9 000 divákov na jeden zápas, čo predstavuje viac ako 90-percentnú mieru vyťaženosti novej arény.

Hokejový klub Slovan Bratislava je priekopníkom aj v ďalších oblastiach. Bol prvým klubom na Slovensku, ktorý pripravil a začal využívať vlastnú webovú stránku, a tiež prvým klubom na Slovensku, ktorý využíval vlastnú počítačovú sieť. Manažment klubu sa snaží presadzovať najmodernejšie spôsoby komunikácie a public relations. Klubový profil na facebooku patrí dlhodobo medzi 5 najväčších hokejových profilov v Európe. Samozrejmosťou sú klubové profily na ďalších digitálnych sociálnych platformách (Twitter, Instagram, Google+, YouTube channel, Periscope, LinkedIn, Pinterest), mobilná aplikácia pre smartfóny s operačnými systémami IOS a Android. Začiatkom roku 2016 HC SLOVAN uvedie ako prvý športový klub na Slovensku vlastnú vernostnú kartu v spolupráci s medzinárodným nákupným spoločenstvom Lyoness. Silu a hodnotu značky HC SLOVAN potvrdzujú ocenenia Superbrands (2013) a Qudal (2014) ako najznámejšej a najhodnotnejšej športovej značky na Slovensku.

HC SLOVAN Bratislava je obdivovaný a zatracovaný súčasne. Je vzorom, ale aj tŕňom v oku. Je svetlým bodom, ku ktorému sa chce čo len priblížiť veľké množstvo začínajúcich hráčov, ale aj tých skúsených, pripravených predviesť svoje schopnosti a umenie. Ale Slovan je len jeden!

Individuálne štatistiky

# Hráč GP P
1. Takáč Samuel 9 14
2. Harris Brant 9 13
3. Rapuzzi William 9 10
4. Jääskeläinen Joona 8 9
5. Gachulinec Daniel 9 7
6. MacKenzie Matt 9 6
7. Valach Juraj 9 5
8. Maier Patrik 9 4
9. Yogan Andrew 8 4
10. Kytnár Milan 7 4

Najbližší zápas

Nedeľa o 18:00
vs
HC SLOVAN Bratislava
HC MIKRON Nové Zámky
Vstupenky Live prenos

Napísali o nás

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Rozumiem